Donald Trump'un Danışmanı Elon Musk Kimdir ?

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'un danışmanı olan Elon Musk kimdir ?

Donald Trump'un Danışmanı Elon Musk Kimdir ?
Donald Trump'un Danışmanı Elon Musk Kimdir ? Serdar K

Kasım seçimlerinde Rakibi Hillary Clinton'u geçerek ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump danışmanlarını seçmeye başladı. Bu isimlerden birisi ise özellikle teknoloji meraklıların çok yakından tanıdığı bir isim olan Elon Musk.

Elon Musk Kimdir ?

Güney Afrika Asıllı Amerikalı bir web girişimcisidir. Web dünyasında yaptığı başarılı projelerle ismini geniş kitlelere duyurmayı başarmıştır. En çok bilinen projesi ise Geçtiğimiz aylarda Türkiye'den çekilme kararı alan Paypal.


 

Musk 1995’de Stanford’da hem uygulamalı fizik hem de malzeme bilimi alanlarında yüksek lisansa başladı. Ancak iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı.1999’da, Compaq'ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

PayPal

Musk 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl X.com bir 50/50 birleşme anlaşmasıyla X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Musk çevrimiçi aktarım, ya da "P2P" teknolojisine olan inancından dolayı alımın organize edilmesinde kilit rol oynadı. Musk’a göre Confinity alt markası X.com içerisinde bir kişiden kişiye ödeme platformu kurulup geliştirilmesinde mutlaka gerekli bir araçtı.Birleşen şirketler önceleri şirket adı olarak X.com’u tercih ettiler, ancak Şubat 2001’de isim değştirip PayPal Inc. ismini aldılar. Musk PayPal’ın küresel ödeme sisteminde ve X.com’um çekirdek finansal tekliflerinden ayrılmasında yine önemli bir rol üstlenmişti.

PayPal’ın çabuk büyümesi büyük ölçüde Musk’ın internette yayılarak büyüme kampanyasının sonucudur.[15] Ekim 2002’de, PayPal eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.[16]Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti.

Kaynak ; Vikipedia

elon musk kimdir elon musk nereli danışman elon musk
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti