25 Bin Güvenlik Korucusu Alımı Yapılacak

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan 18 Bin’den fazla korucunun emekli edilmesinin ardından 25 Bin’i aşkın korucunun alınacağı müjdesi verildi.

25 Bin Güvenlik Korucusu Alımı Yapılacak
25 Bin Güvenlik Korucusu Alımı Yapılacak Bozo Argeso

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Yeni KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile isimleri Geçici Köy Korucuları olan korucuların isimleri “Güvenlik Korucuları” olarak değiştirildi. İsimleri değiştirilen koruculara çok sayıda hak verilerek görev şartları da iyileştirildi. Yeni KHK ile Güvenlik Korucularına yaş şartı da getirildi.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde görev yapan ve şu an sayıları 47 Bin 540 olan koruculardan yaşları 45-50 arasında olan 18 Bin 66 korucu yaşları gereği emekli edildi. Emekli edilen korucuların yerine aynı sayıda alım yapılacak ve ayrıca 7 Bin 250 korucu daha alınacak. Böylece korucuların sayısı 54 Bin 760’a çıkacak.

 

Korucu alımında Korucuların yaş sınırı ve şartları şöyle olacak;


Göreve alınacak Güvenlik Korucularının yaşı 22’nin altında ve 30’un üzerinde, bölgede gönüllü korucu olarak görev yapanların yaşı 37’nin üzerinde olmayacak.


Şu an yaş ortalaması 42 olan korucuların yaş ortalamasının 31’e indirilmesi hedeflenmektedir.  Ayrıca korucu maaşlarının memur maaşlarına eşitlenmesi için görüşmelerin sürdüğü Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya

Sözen tarafından ifade edildi. Sözen, bu görüşmelerden olumlu bir kararın çıkmasını umduklarını dile getirdi.

 

 

korucuların yaş sınırı korucuların şartları güvenlik korucuları korucu maaşları korucu alımı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu