Bugün Halepçe Katliamının 29. Yıldönümü

Bundan tam 29 yıl önce, Kuzey Irak Federal Kürdistan Bölgesinin Süleymaniye Kentine bağlı ve daha sonra İl ilan edilen Halepçe’de kimyasal silah kullanıldı. Saddam Hüseyin yönetimindeki Baas yönetiminin Halepçe'de yaşayan Kürtlere yönelik yaptığı katliamda resmi rakamlara göre 6.357 kişi yaşamını yitirdi. WHO’nun raporuna göre ise 43.753 kişi hayatını kaybetti, 61. 200 kişi sakat kaldı. Dünyanın en büyük soykırımlarından biri olan Halepçe Katliamı, halen dünyanın çok sayıda ülkesi ve milyarlarca insan tarafından bilinmemektedir. İşte insanlığın bittiği an ve Halepçe Katliamının hüzne boğan hikayesi.

Bugün Halepçe Katliamının 29. Yıldönümü
Bugün Halepçe Katliamının 29. Yıldönümü Anahaberim

Dünya, 16 Mart 1988 tarihinde Kuzey Irak’ta, Iran Sınırının 15 KM Batısında, Bağdat’ın 241 KM Kuzeydoğusunda ve Süleymaniye Kentinin 61 KM Güneydoğusunda bulunan Halepçe kentinde kimyasal gazlarla katledilen binlerce masum sivil halkın, Saddam Hüseyin ve yönetimi tarafından vahşice katledilmesi karşısında halen sessizliğini koruyor.

 


“O karanlık gün şu şekilde yaşandı; Çöp kokusuna benzer bir koku etrafı sardı, daha sonra elma kokusuna benzer bir koku gelmeye başladı. Akabinde bozuk yumurta kokusunu andıran koku etrafı sarınca çocukların gözleri kızardı, kusmaya başladılar, hayvanlar birer birer devrildi. Ağaçlar yapraklarını dökmeye başlamıştı. O an artık çok geç olduğunu anlaşılmıştı.”

 


Baas yönetiminin yaklaşık olarak 11 uçağı tarafından Halepçe kentine yönelik yapılan kimyasal silahlı saldırıda dünyanın en büyük soykırımı meydana geldi. Binlerce kişi ne olduğunu anlamadan sessizce yere devrildi. Binlerce kişi ağır yaralandı, binlerce kişi de sakat kaldı.

 

İlk olarak 5 binden fazla sivil, masum Müslüman Kürt’ün vahşice katledildiği belirtildi. İnsanlık tarihinin en büyük vahşi katliamlarından biri olan Halepçe, hiçbir medya organı tarafından dünyaya duyurulmadı. Dünya ülkeleri ve başta Müslüman ülkeler, başuçlarında katledilen binlerce sivil Müslüman’ın çığlıklarını duymadı veya kulaklarını kapattı. Bu soykırım, halen çok sayıda ırk tarafından bilinmemektedir. Bu vahşi katliam gizlenmiş olup, dünya ülkeleri de buna göz yummuştur.

 


İdam edilen Irak Devrik Lideri Saddam Hüseyin ve emrinde hareket eden Baas Rejimi tarafından Hardal Gazı başta olmak üzere çok sayıda kimyasal gaz kullanılarak yapılan vahşi soykırımda, çoğu çocuk ve kadın olan 6.357 kişi hayatını kaybetti, 14 Bin 765 kişi de ağır yaralandı.

 


BM’ye (Birleşmiş Milletler) bağlı olan WHO’nun (World Health Organization, Dünya Sağlık Örgütü) raporuna göre şu ana kadar 43 Bin 753 kişi bu kimyasal saldırı sonucu hayatını kaybetti, 61 bin 200’ü aşkın kişi de sakat kaldı.

Halepçe Katliamının Hüzne Boğan Kareleri

halepçe halepçe katliamı halepçe soykırımı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti