Türkiye, Referandum İçin Yarın Sandık Başına Gidiyor

Türkiye, yarın (16 Nisan 2017 Pazar günü) referandum için sandık başına gidecek. Ülke içerisindeki 55 milyon seçmen, Anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gidip tercihi verecek.

Türkiye, Referandum İçin Yarın Sandık Başına Gidiyor
Türkiye, Referandum İçin Yarın Sandık Başına Gidiyor Anahaberim

Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemizde 6 kez referandum yapıldı. 1961, 1982, 1987, 2007 ve 2010 yılında yapılan referandumlarda sandıktan Evet oyu çıkmış, 1988’deki referandumda ise Hayır oyu çıkmıştı.

18 Maddelik Anayasa değişikliğini oylamak için yarın erken saatlerden itibaren oy verme işlemi yapılacak. Referandumda ülke içerisinde 55 Milyon 319 Bin 222 seçmen kurulacak olan 167 Bin 140 sandıkta oy kullanabilecek. Cezaevlerinde ise 461 sandık kurulacak.

 

Evet ve Hayır Nasıl Oylanacak?

 

Seçmen kağıtlarının üzerinde iki kısım Beyaz ve Kahverengi kısımları bulunacak. Beyaz kısımda Evet, Kahverengi kısmında ise Hayır ibaresi bulunacak. Vatandaşlar, üstünde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgesi ve ya kimlik yerine geçen bir belgenin yanı sıra seçmen bilgi kağıdını da ibraz etmelidir.

 

Referandumda Hangi Partiler Bulacak?

 

Ak Parti, CHP HDP, MHP, ANAVATAN, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, HÜDA PAR,  Vatan Partisi ve Saadet Partisi referandum oylaması için yapılacak işlemlerde sandık başında bulunabilir ve sandık kurullarına üye verebilir açıklamasında da bulunuldu.

 

16 Nisan Referandum Saati Belli Oldu

 

evet nasıl oylanacak hayır nasıl oylanacak referandumda hangi partiler bulunacak referandum saatleri 16 nisan referandum saati
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti