Serpil Kemalbay Kimdir? Nerelidir?

Halkların Demokratik Partisi Eş genel Başkanı olarak seçilen Serpil Kemalbay Pekgözegü kimdir? Nerelidir? Ve detaylı bilgiler haberimizde.

Serpil Kemalbay Kimdir? Nerelidir?
Serpil Kemalbay Kimdir? Nerelidir? Anahaberim

Hakkında hazırlanan fezlekeler ile milletvekilliği düşürüldükten sonra yargılandığı davalardan dolayı hakkında mahkemeye zorla getirilme kararı bulunan HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın hapis cezasının onanmasının ardından Yargıtay’ca da milletvekilliği düşürülmüştü. Halkların Demokratik Partisi, yeni bir eş genel başkanı seçmek için olağanüstü kongre kararı aldı.


Son dakika olarak geçilen haberlerde HDP’nin yeni Eş Genel Başkanı belli oldu. HDP’nin Yeni Eş Genel Başkanı Ardahanlı Serpil Kemalbay Pekgözegü  oldu.

Peki Serpil Kemalbay Pekgözegü kimdir?


İlk ve ortaokulu Ardahan’da okuyan Serpil Kemalbay Pekgözegü, 1978’de ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmiştir. Daha sonraları ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Sol görüşlü kimliği ile bilinen Pekgözegü, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) faaliyetlerinde bulundu. Ayrıca İMECE Kadın Dayanışma Derneği'nin kurucu üyelerindendir.


HDP’nin 80 milletvekili çıkardığı 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’den  İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı oldu. HDP’nin Merkez Yürütme Konseyindeki faaliyetlerinde bulunan Serpil Kemalbay, Yüksekdağ’ın vekilliğinin ve parti üyeliğinin düşürülmesinden sonra HDP’nin 3. Olağanüstü Kongresinde HDP’nin Eş Genel Başkanı seçildi.

 

serpil kemalbay serpil kemalbay kimdir serpil kemalbay nerelidir serpil kemalbay pekgözegü serpil kemalbay pekgözegü kimdir serpil kemalbay pekgözegü nerelidir hdp hdp başkanı serpil kemalbay pekgözegü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı