2017 Ramazan Ayı Başladı: Oruçta Susatmayan Yiyecek ve İçecekler, Kimler Oruç Tutamaz?

İslam ümmeti, 2017 Ramazan ayına kavuşmanın sevinç ve heyecanını yaşıyor. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyenler, bugün sahura kalkarak Ramazan ayının ilk orucuna niyet etti. Ramazan ayının başlaması ile birlikte sıkça sorular soruların başında oruçta susatmayan yiyecek ve içeceklerin ne olduğudur. Bir başka konu ise “kimler oruç tutamaz?” konusudur. İşte haberimizin detayları.

2017 Ramazan Ayı Başladı: Oruçta Susatmayan Yiyecek ve İçecekler, Kimler Oruç Tutamaz?
2017 Ramazan Ayı Başladı: Oruçta Susatmayan Yiyecek ve İçecekler, Kimler Oruç Tutamaz? Anahaberim

İslam ümmetinin kutsal kabul ettiği ve Yüce Yaratıcının Müslümanlara farz kıldığı Oruç ibadetinin yerine getirildiği Ramazan ayına kavuşmanın sevinç, gurur ve heyecanının yaşandığı 2017 yılı Ramazan ayının ilk gününde Müslümanlar, niyet edip bugün oruç tutmaya başladı.  Peki “kimler oruç tutamaz?” İşte ayrıntılar.

 

Kimler Oruç Tutamaz?

Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen,  ancak sağlık problemi bulunan kişilerin oruç tutmadan önce mutlaka doktora görünmeleri gerekmektedir. Zira bu kişilerin oruç ibadetini yerine getirmeleri ciddi sağlık problemlerine de neden olabilir. Özellikle diyabet ve tansiyon hastaları Oruç ibadetini yerine getirmeden doktorlarına görünmeleri gerekir. Gebe ve emziren kadınların da dikkat etmeleri gerekiyor.

 

Yaşı küçük bireyler, karaciğer ve böbrek hastalarının yanı sıra kanser ve benzeri ağır hastalığı olanların oruç tutmaları sakıncalıdır. Ciddi bir rahatsızlığı olanların doktorlarından izin alarak oruç tutmaları gereklidir.

Biz de sizler için oruçta susatmayan yiyecek ve içeceklerin ne olduğunu araştırdık.

 

İşte Ramazan ayında  (Oruçta) susatmayan yiyecek ve içecekler…

 

Özellikle yaz mevsimin başlangıcında bulunduğumuz bugünlerde yiyecek ve içeceklere mutlaka ama mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak havaların gelmesiyle iştahsızlık başlıyor. Bu nedenle sahura kalkılması gerekli olup özellikle tok tutacak, kalorisi düşük ve hafif yiyeceklerin tüketilmesi uygun olur. Sahurda kahvaltılık besinlerinin tüketilmesi önerilmektedir.

 

Ramazanda susatmayan yiyecek ve içecekler

ramazanda susatmayan yiyecekler ramazanda susatmayan içecekler oruçta susatmayan yiyecekler oruçta susatmayan içecekler kimler oruç tutamaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti