Sevakin Adası'nın Tarihçesi- Sevakin Adası Nerede ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sudan ziyareti sonrası Erdoğan'ın istediği ada olarak anılmaya başlanan Sevakin hakkında bazı bilgiler.

Sevakin Adası'nın Tarihçesi- Sevakin Adası Nerede ?
Sevakin Adası'nın Tarihçesi- Sevakin Adası Nerede ? Serdar K

Bazı temaslarda bulunmak üzere Sudan'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada Sudan Cumhurbaşkanından ilginç bir istekte bulunmuştu. Erdoğan, Sudan Cumhurbaşkanın'dan Sevakin adasının yeniden restore edilmesi işinin kendilerine verilmesini rica etmişti. Peki sevakin adası neden önemli ?

 

1517'de Yavuz Sultan Selim Mısırı fethettiğinde bu ada'da Osmanlı topraklarına katılmıştı. XIX. Yüzyıla dek Osmanlı Devleti'nin bugünkü Eritre, Cibuti ve kuzey Somali'yi kapsayan Habeş Eyaleti valilerinin ikamet ettikleri yer oldu. Osmanlı kaynaklarında Savakin ya da Sevakin olarak kayıtlı kentin idaresi 1865 yılında Mısır Hıdivliği'ne bırakıldı.

1882'de Mısır'ın İngilizlerce işgaliyle fiilen Türk denetiminden çıkan kent, 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması'nın 17. maddesi uyarınca kesin olarak İngiliz idaresinde Mısır'a bırakıldı.

Sudan'ın İngiliz-Mısır idaresinden 1956 yılında bağımsızlığını kazanması ile, Suakin de Sudan topraklarının bir parçası haline geldi. Sevakin adası Erdoğan'ın ziyareti sırasında konuşulan önemli maddelerden birisiydi.

Sevakin Adası Nerede ?

Sudan'ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında liman şehri. Geçmişte Nubye bölgesinin en önemli limanı iken, 30 kilometre kuzeyde Port Sudan'ın kurulmasıyla önemi ikincil dereceye düşmüştür.

 

sevakin adasının tarihçesi sevakin adası nerede sevakin adası neden önemli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu