Diyanet İşlerinden Kız Çocukları Açıklaması

Bugün birçok haber sitesinde yer alan haberin asılsız olduğu ortaya çıktı.

Diyanet İşlerinden Kız Çocukları Açıklaması
Diyanet İşlerinden Kız Çocukları Açıklaması Serdar K

Birçok haber sitesinde ve medya kuruluşunda ''Diyanet İşleri Başkanlığı 9 Yaşındaki Kız çocuğu ile evlenilebilir'' dedi. şeklinde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Bugün sosyal medya ve birçok haber platformunda Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili yapılan olumsuz haberlerin gerçek dışı olduğu Diyanet tarafından yapılan açıklamayla kamuoyuna duyuruldu.

Bilindiği üzere yapılan haberlerin çoğunda Diyanet 9 Yaşındaki kız çocuğu ile evlenilebilir şeklinde fetva verdi gibi ibareler kullanılmıştı. Diyanetten yapılan yazılı açıklamada bu tür gaberlere itibar edilmemesi gerektiği belirtildi. 

Bazı basın yayın organlarında yer alan başkanlığın, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklama yaptığına dair haberlerin asılsız olduğu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir." 

Açıklamada ayrıca, kurum tarafından düzenlenen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların sonuç bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceğinin defalarca kayda geçirildiği bildirilerek, Din İşleri Yüksek Kurulunun görüşünün de bu yönde olduğuna işaret edildi.

diyanet 9 yaşındaki kız çocuğu yazısı diyanet işleri sözlüğü evlilik diyanet işlerinden kız çocukları açıklaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu