Tarlada ve Halde Kalan Ürünler DİTAP İle Satılacak DİTAP Nedir? DİTAP Açılımı Nedir?

Tarlada ve halde kalan tarımsal ürünlerin DİTAP sistemi ile satılacağı açıklandı. Peki DİTAP nedir? DİTAP neyi kapsıyor? Hangi ürünler DİTAP ile satılacak.

Tarlada ve Halde Kalan Ürünler DİTAP İle Satılacak DİTAP Nedir? DİTAP Açılımı Nedir?
Tarlada ve Halde Kalan Ürünler DİTAP İle Satılacak DİTAP Nedir? DİTAP Açılımı Nedir? Anahaberim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni ekonomi reform paketi ile ekonomik olarak zorda olan çiftçilerin ve tarımsal ürünlerin satışını yapan tacirlerin zarar etmemesi için yeni bir sistem kuruluyor. DİTAP ismiyle yeni sistemde tarlada ve halde kalan tarımsal ürünlerin satılması için Elektronik Pazar kuruluyor.

DİTAP Nedir?

DİTAP Dijital Tarım Pazarı açılımıyla çiftçilerin ekonomik olarak zarar etmemesi için ve tarım alanında üretimin devam etmesi maksadıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kuruluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan bu sistemle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen DİTAP ile elektronik ortamda tarımsal ürünler satılacak.

DİTAP Neyi Kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tarımsal alanda üretim, ihracat başta olmak üzere yatırım ve çok sayıda işsiz vatandaşın istihdam edilmesi amacıyla kurulan DİTAP ile ekonomik reform alanında tarımsal ürünlerin tüketiciye en ekonomik yoldan ulaşılması için “Sözleşmeli tarım” modelini öngören elektronik Pazar yeri olacak.

Bu amaçla tarlada ve halde kalan taze meyve ve sebzelerin tüketiciye en kolay ve ekonomik şekilde ulaşılması hedefleniyor. Ayrıca elde kalan tarımsal ürünlerin piyasalara kazandırılmak isteniyor ve bu konuda faydalı mekanizmalar oluşturuluyor.

DİTAP’ta açılacak özel bölümlere eklenecek bu ürünlerin satılması için oluşturulan bu mekanizmalarla esnafın da bir nebze olsun rahat nefes alması ve piyasaların canlanması hedefleniyor.

DİTAP’ın sayesinde ise çiftçi ürünlerini pazara verebilecek, tüketici ucuz ve kaliteli ürünleri tedarik ederken esnaf ta iş kapısını açabilecek . Bu konuda fiyat dalgalanması başta olmak üzere ürün tedarik etmede de rahatlık sağlanacak. Hal Yasası Teklifi meclise sunulacak. Maliyetler düşürülecek, aracı olunacak. Böylece kurulacak sistem ile üretim, tüketim toptan ve perakende aşamasında zincirleme bir sistemle devam olarak takipte kalınacak ve raporlanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Reform Konuşması

 

ditap ditap nedir ditap açılımı ditap ile ne satılacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef