Koronavirüs Aşısı Oruç Bozar mı? Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama

Covid-19 aşısı oruç bozar mı? Ramazanda koronavirüs aşısı yapılabilir mi? Ramazan ayında koronavirüs aşısı olursam orucumu kaza tutmak zorunda mıyım? Ramazan ayına girmeden herkesin merakla beklediği cevaplardan birisi de Covid-19 aşısı orucu bozar mı sorusunun cevabı olmuş durumda. Bu konu da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklaması bekleniyor.

Koronavirüs Aşısı Oruç Bozar mı? Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama
Koronavirüs Aşısı Oruç Bozar mı? Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama Anahaberim

Ülkemizde geçtiğimiz aylarda başlatılan ve halen sürmekte olan Normalleşme Sürecinde maalesef aşırı şekilde vaka artışı yaşanıyor. Vaka sayılarının 7 binlere düşmesi ve vefat sayısının 60’lara kadar düşmesinin ardından başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu Üyeleri artık normale dönülmesi gerekmesinden bahsetti. Normalleşme sürecinin başlamasının kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınıp başta Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının katkılarıyla da Normalleşme Sürecine girildi.

Ancak Normalleşme süreci vatandaşlar tarafından Koronavirüsün bittiği gibi algılandı ve vatandaşlar arasında virüs hızla yayıldı. Vaka sayıları 7 binlere kadar düşmüştü, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi resmen virüsün en az olduğu yerler kategorisine girdi. Ancak bu durum fazla sürmedi. Önce vakalar 8 binin üzerine daha sonrasında da 30 bine kadar çıktı.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye Covid-19 Hasta Sayısı 30 Martta 37 bin 303 kişiye ulaştı. Vefat sayısı ise 155 üzerine çıktı. Ancak bu tablonun korkunçluğu daha da arttı. Zira ülkemizde çok sayıda varyantta ulaştı. En çok görülen varyant ise İngiltere varyantı oldu.

Bu şartlar altında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni tedbirlerle ilgili açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından genelge olarak paylaşılan tedbirler şu an işleme girmiş durumda. Ancak önümüzdeki Ramazan ayı ile ilgili herkesin çekinceleri bulunuyor. Zira Ramazan ayında kılınacak toplu namazlar başta olmak üzere Sahur ve İftar programlarında virüsün daha çok artmasından endişe ediliyor. Bu endişelerin ortadan kalkması ve vatandaşların kutsal Ramazan ayında tedbirlere uyulması olarak öngörülüyor. Bu konuda vatandaşlara uyarı üstüne uyarı yapılıyor.

Peki Koronavirüs Aşısı Oruç Bozar mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kutsal oruç ayında da aşılamanın sürmesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Levent Akın, bu ayın Müslümanlar tarafından kutsal görüldüğünü belirtti. Lakin virüsün önüne geçilmesinin aşılama uygulamasının sürdürülmesi olduğunu belirtti. Prof Dr. Akın, “Aşı gününde belki de oruç tutulmayabilir” ifadelerini kullandı.

Ramazan ayında covid-19 aşısı oruç bozar mı ve ya oruçluyken koronavirüs aşısı olunur mu soruların cevabı henüz verilmiş değil. Önümüzdeki günlerde söz konusu sorularla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının açıklama yapması bekleniyor.

Anahaberim Haber Editörü

 

ramazan ayı koronavirüs aşısı covid-19 aşısı oruç bozarmı oruçluyken koronavirüs aşısı olunurmu aşı oruç bozarmı koronavirüs aşısı oruç bozarmı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı