Marketlerde Konuşan Etiket Nedir Ne Zaman Devreye Girecek?

Marketlerde yeni dönem başlıyor. Gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş üretiminin önüne geçmek için başlatılacak yeni uygulama ile vatandaşlar bir nebze de olsa rahatça alışveriş yapabilecek.

Marketlerde Konuşan Etiket Nedir Ne Zaman Devreye Girecek?
Marketlerde Konuşan Etiket Nedir Ne Zaman Devreye Girecek?

Son dönemlerde Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı inceleme ve araştırmalarla gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmaları ve bu firmalara ait ürünleri ifşa etmişti. Bazı firmalar at etini gıda ürünlerinde vatandaşa yedirirken, bazı firmalarda her türlü sağlık problemine neden olacak ürünleri piyasada satışa sürmüş. Bakanlık bu sahtekarların önüne geçmek için çalışmalarını hızlandırdı.  Atılacak yeni adımların arasında ise Sahtekarların önüne geçmek için çok önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. Taklit ve taşiş yapan firmalara ait ürünlerin önüne geçmek için “Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi”

 

 

Tüketicilerin güvenli gıda erişimini sağlamaya yönelik 5 ay sonra devreye girecek “Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi” nedir?

ASD’nin (Ambalaj Sanayicileri Derneği) bilgilerine göre kademeli olarak başlayacak olan uygulama özellikle taklit ve tağşiş yapan firmaların ürünlerini kapsayacak. Yani daha önce ürünlerinde taklit ve tağşiş tespit edilen firmaların ve bu firmalara ait ürünler mercek altına alınacak. 

31 Aralık 2015 tarihinde resmi olarak başlayacak olan bu uygulamayla vatandaşlar fahri müfettiş gibi gıda ürünlerini denetleme imkanına sahip olacak.

 

Akıllı Etiketli Dönem Başlıyor

 

Akıllı etiketli dönemi ne zaman başlayacak ve akıllı etiketli dönemde sistem nasıl çalışacak?

 “Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi” kapsamında Bal,Siyah Çay,Bebek Mamaları,Tahin,Takviye Edici Gıdalar, Enerji İçecekleri,Bitkisel Yağlar,Sıvı Yağlar ve benzeri ürünler yeni yıldan itibaren yani 31 Aralık 2015 tarihinden itibaren akıllı etiketlerle satışa sunulacak.

 

Konuşan Etiket Nedir?

 

-Ürünlerin üzerinde biri açık diğer ise kapalı toplamda iki adet etiket bulunacak.

-Etiketlerin turuncu bir alanının altında bir kapalı numara olacak ve bu numara ürünlerin ne kadar güvenli olduklarını gösterecek.

-Vatandaşlar, satın aldıkları ürünlerin üzerinde bulunan turuncu alanı açıp sorgulama numarasını el edebilecek.

-Bu numarayla ürünün ne derece güvenli olduğunu internet ortamında , mobil uygulama ve SMS yöntemiyle sorgulayıp ürünlerin güvenirliğini kontrol edebilecek.

-Sorgulanan etiketler gıda ürünlerinin ve ayrıca sağlık ürünlerinin hangi süreçlerden geçtiğini tüketiciye haber verecek.

 

-Ürünün kim tarafından üretildiği ve ithalse nerden ithal edildiği bildirecek.

-Bu uygulamayla ürünün Son kullanma tarihine erişilebileceği belirtilirken, ürünlerden alerjen bileşimlerin de olup olmadığı öğrenilecek.

-Ürünlerdeki etiketlerde yanlış bilgi de verilmiş olsa tüketiciler gerçek bilgilere ulaşacak.

-Bebek mamaları,takviye edici gıdalar ve enerji içeceklerinde Bu ürün ilaç değildir’ veya ‘Hastalıkların tedavisinde kullanılmaz’ ifadeler kullanılacak.

konuşan etiket nedir konuşan etiket sistemi nedir konuşan etiket ne zaman uygulanacak market akıllı etiket nedir ürün doğrulama sistemi ürün takip sistemi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!