Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybediyor

Türkiye'de yaşanan olaylar nedeniyle ülke adeta bir ekonomik krizin eşiğine gelmiş durumunda. Doların yükselmesi ve Türk Lirasının Dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle halk endişeli durumda.

Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybediyor
Türk Lirası, Dolar karşısında değer kaybediyor

Ülkemizin ufaktan bir iç savaşa sürülmesi ve terör olaylarının tırmanmasıyla zayıflayan Türk lirası, dolar karşısında günden güne eriyor. iki haftadan bu yana kadar yükselen dolar kuru 2.64 TL seviyelerinden 2.79 TL’ye kadar yükseldi. Dolar kuru seçimlerin derhal sonrasında yaşanan belirsizlik itibarıyla 8 Haziran’da 2.8094 TL ile rekor kırmıştı. Dün 2.7975 TL’ye kadar ulaşan dolar, tarihi rekoru zorladı. Dolar akşamüstü 2.77’nin altına geriledi.


Doların TL’ye karşı güçlenmesinde, Amerikan para biriminin ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırım süreci ilerledikçe, öteki tüm nakit birimleri karşısında şayet kazanması etkili olmakta. Bunun yanısıra enflasyon göstergeleri bozulan, ihracatı parite sebebi ile darbe yiyen ve süren terör olaylarının yanısıra erken seçim olasılığının de kuvvetlenmesi türkiye ekonomisi için çanların çaldığını gösteriyor. Yazılı açıklamasında dış ticaret hacmindeki daralmaya dikkat çeken Ekonomistler , “Bunlar küçülmenin, daralmanın göstergesi. Göstergelerdeki düşme ülkemiz ekonomisinin üretim ve büyüme performansındaki gerilemeye dair de sinyaller veriyor’’ uyarısı yaptı.


iKi MUHTEŞEM YORUMLAMA


BloombergHT’de yer habere göre, hafta başında duyurduğu raporla TL’deki kaybın hızlanmasına sebep olan Citigroup, halen TL’nin dolar karşısında dşayet kaybetmesini beklediklerini kaydetti. öteki yandan Commerzbank’ın analizine göre, ülkemiz ekonomisi diğer gelişen piyasalara göre daha kırılgan halde.
Banka analistleri değerlendirmelerinde, Türkiye’nin döviz rezervlerinin kısa vadeli hariç borç seviyesinin son derece altında olduğuna dikkat çektiler.

dolar türk lirası dolar kaç tl
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!