2015 Güncel Fındık Fiyatları

2015 yılı Sakarya,Samsun,Ordu,Giresun ve Trabzon serbest piyasa fındık fiyatları belli olmaya başladı.

2015 Güncel Fındık Fiyatları
2015 Güncel Fındık Fiyatları

Geçen yıl mevsim normallerinde seyreden sıcaklığa bağlı olarak hasadı yapılan, ancak don yüzünden yeteri kadar randıman alınamamıştı. Bu yıl ise tam tersi oldu.. Aşırı sıcak havalar yüzünden Ordu,Giresun,Sakarya,Samsun ve Trabzon’da fındık işçileri erken bahçelere girerek hasada başladı.  Fındığın en çok olduğu illerden biri olan Ordu’da güneydoğu ve doğu Anadolu bölgesinin illerinden gelen Kürt işçiler bir hafta erkenden fındık hasadına başladı.

 

Normalde ayın 8’inde sahil kesimlerde, ayın 12’sinde orta kesimlerde ve ayın 15’inde ise yüksek kesimlerde fındık hasadı planlanmıştı. Ancak sıcak hava yüzünden işçiler bir hafta erkenden bahçelerde hasat yapmaya başladı.

 

Halen Batman,Diyarbakır,Urfa,Mardin,Şırnak,Antep ve diğer illerden Kürt işçiler akın akın Karadeniz bölgesine doğru  hareket ediyor.

 

Yeşil altın olarak nitelendirilen fındık, bu yıl üreticilerin yüzünü güldürecek.  Geçtiğimiz sezon 20 Tl ve üstü fiyata satılan fındık kilosu, bu yıl 17,50 TL’den serbest piyasada satılmaya başlandı. 

 

İşte Serbest Piyasada Satılan Güncel Fındık Fiyatları

 

Fındık kilosu fiyatı il ve ilçelere göre değişkenlik gösterse de arada oynayan rakam 2-3 TL arasıdır. Ordu’da serbest piyasada fındık kilosu merkezde 15-15,50 arasında satılırken Ünye’de 14,70-15,00 TL arasında alıcı buluyor. Fatsa’da ise bu rakam 16,10-16,00 arasındadır. 

Giresun’da fındık kilosunun fiyatı 15,50-16,00 Tl arasında olup fiyatın yükselmeye meyilli olduğu gözlemleniyor.

Trabzon’da ise diğer illere nazaran fındık kilosu daha ucuza alıcı buluyor. Trabzonda fındığın kilosu 14,55-14,30 TL  arasında satılıyor.

Sakarya’da ise aşağı yukarı Ordu fındık kilosu fiyatıyla  satılıyor. Akçakoca’da 14,50-15,00 Tl arasında fındığın kilosu satılmakta.

Düzce’de de fındık kilosu 14,50-15,00 TL arasında satılmaktadır.

Ancak, bu yıl yüzde 50 randıman fındık kilosu fiyatında artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Yetkililer mümkünse bahçe sahiplerinin kendi fındıklarını toplamalarını önerdi.

Yetkililer, 

2015 yılında toplanılan fındığın iyi para yapacağını tahmin ettiklerini de vurguladı.

2015 Fındık Fiyatları Listesi güncellenektir.

 

Not: 2015 yılı fındık fiyatları listesi güncellenmeye devam edecektir. 2015 fındık fiyatlarını öğrenmek için bizleri takip etmeye devam edin...

2015 fındık fiyatları listesi sakarya fındık fiyatları ordu fındık fiyatları giresun fındık fiyatları samsun fındık fiyatları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti