2015-2016 Balık Sezonu ne zaman açılacak?

Balık severlerin dört gözle beklediği 2015-2016 yılı balık sezonunun açılışına günler kaldı. Geçtiğimiz yıl balık avında yeteri kadar balığı avlamayan balıkçıların, bu yıl yeteri kadar balık avlamalarını umud ediyoruz.

2015-2016 Balık Sezonu ne zaman açılacak?
2015-2016 Balık Sezonu ne zaman açılacak?

Balık severler dört gözle bu haberi bekliyor.  Herkesin merak ve heyecan içerisinde beklediği 2015-2016 balık sezonu ne zaman açılacak?

Balık Avı Yasağı Ne Zaman Bitiyor?

2014-2015 balık sezonu 15 Nisan’da sona ermişti. 15 Nisan’da başlayana balık avı yasağı halen devam ediyor. Balık severler  hiç üzülmesin, lakin balık sezonu çok yakında açılacak.İşte 2015-2016 yılı balık sezonunun açılacağı tarihBalık sevenler, istavrit, hamsi, çipura, levrek,  Sardalye, palamut, lüfer, barbunya, kalkan, mezgit, tekir, mercan ve önemlisi de sofraların gülü Hamsi’nin tadını ve kokusunu çoktandır özlemiş bile.  15 Nisan’da başlayan balık yasağı her ne kadar balık severleri üzse de balık sezonunun yakında açılması onları bir nebze de olsa rahatlatmışa benziyor.İnsan sağlığına çok önemli şekilde faydalı olan balık, yakında sofralarımızı süsleyecek. Ancak bu balık yasağının uygulanması gayet yerinde ve çok önemli bir karar olduğunu da belirtmekte fayda var. Olumsuz hava şartları, doğal olan sularda tahribatlar ve insanların balıkları bilinçsiz bir şekilde avlamaları çok kötü sonuçlara neden olmaktadır. Balıkları bilinçsiz avlamak bazı balık türlerini yok etmekte bazı balık türlerini de feci şekilde etkilemektedir. Bunun önüne geçmek için Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir dizi önlem almaktadır. Yılın belirli bir zamanında balık yasağı uygulaması getirilir ve bu süre zarfında balık avı yapanlara ciddi cezalar uygulanır.

Bunu da belirtmem de fayda olacağını düşünüyorum;  Balık avı  yasağı dönemi, balıkların yumurtalarını bırakması, onların üremesi, gelişmesi ve çoğalması dönemidir. Bu nedenle balık avı yasağı döneminde sakın ola ki balık avına çıkmayın. Bu dönemde balıkları avlamak hem yasak hem de tehlikelidir.
Lakin bu yasağa uyulmasa çok sevdiğimiz balık eti sofralarımızdan uzak olur. Zira eskisi gibi zaten balıklar sofralarımızı süslemiyor. Bilinçsiz avlanma, insan eliyle doğal sularda tahribat ve kötü hava şartları nedeniyle bazı balık türleri yok olma ile karşı karşıya kalmıştır. Bu da balık fiyatlarına yansımaktadır. Örneğin geçen yıl 15 TL olan çipura fiyatı bu yıl eğer yeteri kadar avlanma olmasa 30 TL gibi bir rakama çıkar  bu da yoksul vatandaşları balık yemekten alıkoyar.Sözü fazla uzatmadan 2015-2016 balık sezonu 1 Eylül 2015 tarihinde açılacak. Yani 15 Nisan 2015 tarihinde başlayan balık avı yasağı 1 Eylül 2015 Salı günü açılacak.

2015-2016 yılı balık fiyatları
ise henüz belli olmadı. Geçtiğimiz sene istavrit 5-10 Tl arasında, sardalye 3-6 TL arasında çipura ise 10-15 Tl arasında satılıyordu. Bu yılda da fiyatların pek değişeceğine sanmıyoruz. Lakin peşinen konuşmak iyi olmayacağı gibi  balık sezonunun açılışında balık avında balıkların durumuna göre fiyatların kesinleşeceği bilinmektedir.

Bizde anahaberim.com sitesi olarak 2015-2016 balık sezonunun bereketli olmasını dileriz.


balık avı yasağı ne zaman bitiyor 2015 balık fiyatları 2016 balık fiyatları balık fiyatları balık sezonu ne zaman açılıyor 2015 balık sezonu ne zaman açılıyor 2016 balık sezonu ne zaman açılıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti