7 Haziran Seçimlerinde Kim Kazanacak ve Anketlerin Seçime Etkisi

7 Haziran Seçimlerinde Kim Kazanacak ve Anketlerin Seçime Etkisi

 

Türkiye 7 Haziran seçimlerine kilitlenmiş durumda. Zira bu seçim geçmişteki seçimlerden çok farklı bir seçim olacak. Başkanlık sistemi, çözüm süreci, HDP’nin parti düzeyinde seçime girmesi, PKK’nin silah bırakması ve Türkiye’nin yeniden şekillenmesinde rol oynayacak  daha bir çok etken bu seçime bağlı gibi görünüyor. Seçime bir aydan kısa bir süre kaldığı bu günlerde siyasi partiler ellerinden gelen bütün çalışmalarını yürütüyor. Ak Parti,HDP,MHP ve CHP arasında kıyasıya bir yarış gözlemlenmektedir. Anket şirketleri de bu günlerde yaptıkları çalışmalarla seçimin nabzını tutuyor.


 

Peki bu anketlerin seçime ne kadar etkisi var?

Geçtiğimiz seçimlerde açıklanan anketlerin seçime ne kadar etkisi olduğunu gözlemledik. Örnek olarak açıklanan anketlerde iktidar partisi olan Ak Parti’nin yüzde 52 oranında görüldüğü açıklanmış ve yapılan seçimlerde yüzde 1 ve ya 2 oranında değişen bir oy oranı almıştı. Yapılan anketler her ne kadar seçimi tam olarak yansıtmıyor olsa da çok az bir sapmayla seçimin sonuçlarını yansıtmaktadır. Fakat bu seçim diğer seçimlere hiç benzememektedir. Zira bu seçim de Kürt sorunu, Suriye’deki iç savaş, Kobani olayları ve daha bir çok olay seçimin gidişatına yön vermeye devam ediyor.

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki çok sayıda aşiret HDP’ye toplu olarak geçmektedir. Kobani olayları, çözüm süreci ve ikna faaliyetleri bu konuda etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Son olarak açıklanan bir ankette HDP’nin yüzde 9.5 civarında bir oy potansiyeline sahip olduğu yönünde, Ak Parti ve CHP oylarını artırırken MHP’nin oy kaybettiği ileri sürülüyor. Başka bir ankette ise HDP’nin yüzde 12 oy oranına sahip olduğu CHP’nin ve MHP’nin oylarının arttığı Ak Parti’nin ise ciddi oranda oy kaybettiği yönünde. Tabi ki bu anketlere bakarak seçimin sonuçlarını net olarak göremeyiz. Başta da belirttiğimiz gibi bu seçim diğer seçimlere oranla çok daha farklı bir şekillenmeyle sonuçlanacak.

 

Seçimin galiplerinin kim olacağını şimdiden kestirmek olanaksızdır,  7 Haziran’da şüphesiz ki seçimin galipleri ve mağlupları belli olacak.

Abdurahman TAYFUR

11 Mayıs 2015


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti