Batman’daki  Aşiretlerin HDP’ye Katılmasının Perde Arkası

Batman’daki Aşiretlerin HDP’ye Katılmasının Perde Arkası

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde etkili olan ve büyük oranda oy potansiyeline sahip olan aşiretlerin HDP’ye toplu olarak katılmasının perde arkası belli oluyor.

7 Haziran 2015 seçimlerine çok kısa süre kala siyasi partiler de çalışmalarına son sürat hız vermeye devam ediyor. Bu siyasi partilerden bir tanesi de 7 Haziran seçimlerine iddialı bir şekilde parti düzeyinde giren Halkların Demokratik Partisi’dir. HDP,  bu seçimde yüzde 10 barajını aşmak ve büyük bir milletvekili kitlesi ile meclise girmek için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde büyük oran da oy almak isteyen HDP, bölgede etkili olan ve sayıları oldukça fazla olan aşiretleri kendi tarafına çekmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda ellerinden geleni, yapan HDP’liler, önceki seçimlerde iktidar partileri ve diğer partilere oy veren aşiretlerin kendi yanlarında olmasının çabası içerisinde…

Bu aşiretlerden birkaçı HDP’ye toplu olarak katılıyor ve HDP’nin yanında yer almaya söz veriyor. Batman’da 20 binden fazla oyu olan ve bölgede en çok tanınan aşiretlerden biri olan Raman Aşiretinin HDP’ye katılmasının yankısı sürerken bölgede oyları 2 binden fazla olan Baravi(Beravi) aşireti de HDP’ye katıldı.

Baravi aşiretinin önde gelenleri Mahmut ve Halil Başaran ile İkna Komisyonu ekibi öncülüğünde gerçekleştirilen görüşmelerin ardından toplu olarak HDP’ye katılma kararı aldı.

HDP’ye destek vereceklerini belirten Baravi aşireti, kol kola girip HDP’nin binasına doğru yürüdü.

HDP'li yöneticiler ile Batman Belediyesi Eş Başkanı Sabri Özdemir tarafından karşılanan Baravi aşireti HDP’nin  seçim lokaline geçti. HDP’li yöneticiler ve Batman Belediye Başkanı Yapılan konuşmaların ardından  Baravi aşiretinin önde gelen isimlerine HDP “Halkların Demokratik Partisi” rozeti takıldı.

 

Peki aşiretlerin HDP’ye katılma sebepleri nelerdir?

 

Bölgede araştırma yapan uzmanlar Aşiretlerin toplu olarak HDP’ye katılma sebeplerinin Kobani olayları, Suriye ve Irak’taki Kürtlerin yaşadıkları trajedi ve Bölgede barışın hakim olması umududur. Çözüm süreci, PKK’nin silah bırakması ve bölgedeki karışık durum aşiretlerin HDP’ye katılmasına sebep olduğu aşinadır.

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti