Romanlar’dan  Seçimde HDP’ye  Destek

Romanlar’dan Seçimde HDP’ye Destek

Ülkemizde yapılacak olan genel seçime sayılı günler kala tüm halkları kucaklayan HDP “Halkların Demokratik Partisi” Mersin’de Türkleri, Arapları, Alevileri, Kürtleri, Hritiyanların desteğini alırken  HDP’ye Romanların  destek vereceği öğrenildi.


 

Diğer partilerin 90 yıldır dışlama politikalarını sürdürdüklerini ifade eden Romanlar  HDP’nin kendileri için ‘’ can simidi’’ değerinde olduğunu söylediler. Mersin’de yaşayan  sayıları yaklaşık 30 bin civarında olan romanlar , CHP’li belediye tarafından evleri elinden alınmasına izin verildiğini AK Parti’ninde kentsel dönüşüm projesi ile mahallelerini elinden alması  son olarak ta  MHP’li belediyesin zabıtaların  gazabına  uğradıklarını  söyledi.

 

Ata meslekleri olan müzisyenliği yasaklandıktan sonra  çöp toplamak zorunda kaldıklarını ancak MHP’li belediyenin  buna da izin vermediğini  açıkladılar. Romanlar dışlanan ve ezilenlerin buluştuğu Halkların Demokratik Partisi olan HDP’ye oy vereceklerini söyledi. Tarihte ilk kez Mersin’de HDP’li Akdeniz tarafından düzenlenen Hıdırellez Bayramı için festivale dikkat çeken romanlar, asimile olmamak için oldukça çaba harcayan HDP’ye destek vereceklerinin altını çizdi. Sistem tarafından dışlanan romanlar, kendi içinde kapalı bir toplum olan romanlar yabacıları aralarına almazken ,yaşadıkları sorunları nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde tercihleri HDP’den yana kullanacaklarını belirtti.

 

Roman Derneği Başkan Yardımcısı Kadir Dağ, Osmanlı’dan bu yana ezildiklerini ve diğer milletler tarafından hor görüldüklerini belirterek kendilerine Çingene yaftasının yapıştırıldığını da söyledi. İlk kez bir parti tarafından insanca muameleye layık görüldüklerini ve Kürtlerin kendilerine değer verdiğini belirten Romanlar, bu konuda HDP’yi takdir ettiklerini söyledi.

 

Abdurrahman TAYFUR

13 Mayıs 2015

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu