Doğum Yardımı Yarından İtibaren Verilecek
Serdar Kayar

Doğum Yardımı Yarından İtibaren Verilecek

Torba Kanunu kapsamında  Ak Parti Hükümeti tarafından mecliste kabul edilen ve 7 Nisan 2015’te Resmi Gazetede yayımlanıp yasallaşan “Doğum Yardımı” 15 Mayıs 2015’ten itibaren hak sahiplerine verilecek. 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olan Türk vatandaşlarına doğum yardımı verilecek.  Doğum yardımından yararlanmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışındaki konsolosluklara başvuruda bulunup doğum yardımından yararlanabilecek.

 


Uygulama Yarın Devreye Giriyor


Torba Kanunu olarak kamuoyunda bilinen ve içeriğinde çok sayıda düzenleneme bulunduran, Bazı kanun ve Kanun Hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören yasa, 7 Nisan’da Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Bu kanuna yeni bir madde eklenip doğum yardımı yasalaşmıştı. Kanunda belirtilen tarihe göre, ‘doğum yardımı’ uygulaması yarın devreye girecek.


Doğum Yardımı Kanunu Hakkında


Bu kanun kapsamında canlı doğan 1. Çocuk için 300 Türk Lirası, 2. Çocuk için 400 Türk Lirası, 3. Ve sonraki çocuklar için 600 Türk Lirası tutarında doğum yardımı yapılacak. Doğum yardımı almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yarından itibaren gerekli yerlere başvuruda bulunup doğum yardımı alabilecek.


Doğum Yardımı Başvuru Yerleri


Doğum yardımı için aşağıdaki kurumlara başvuru yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,

Sosyal Hizmet Merkezleri,

Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları  konsolosluklara başvuru yapacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar da başvurularını ilgili kurumlarına yapacak.

Doğum yardımı uygulamasının kamu kurum ve kuruluşlarına açılmasına yönelik yapılan çalışmalar tamamlanana kadar,  çalışanların başvuruları posta yoluyla ilgili il müdürlüklerine gönderilecek.


Doğum Yardımı E-Devletten Yapılacak mı?


Doğum yardımının e-devlet üzerinden işlem görmesi için çalışmalar yapılıyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra uygulama e-devlette de yapılabilecek.

Doğum Yardımı Nasıl Alınacak?

Bir defaya mahsus her doğan yeni bebek için verilecek doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan, PTT şubelerinden alınacak. Doğum yardımını alan kişi T.C. kimlik numarasını belirterek doğum yardımını alabilecek.


İlk Doğum Yardımı Ne Zaman Verilecek


Herkesin merakla beklediği sorunun cevabı şüphesiz ki  ilk doğum yardımının ne zaman verileceği, ve ilk ödemenin ne zaman yapılacağı yönünde.

Doğum yardımını almaya hak kazanan kişiler, T.C. kimlik numarasını belirtip ilk ödemeyi Haziran ayında almaları bekleniyor.

Doğum Yardımı Kime Verilecek?

Doğum yardımı öncelikle anneye verilecek. Annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda yardım anneye verilecek. Bakanlık tarafından belirlenen zorunlu hallerde ise baba doğum yardımını alabilecek.

Ödemede Kimlik Paylaşım Sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınıp ödeme, Bakanlığın bütçesinden bu amaçla konulan ödenekten yapılacak.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar için bir düzenleme getirildi. Buna göre, kendisi ve ya eşi doğum yapan kamu kurum ve kuruluşunda çalışanlar aldıkları doğum yardımı eğer ödeme tutarından az ise farkı ödenecek, ödeme tutarından daha fazla olması durumunda ise ödeme yapılmayacak.

 

Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 5901 sayılı 28'inci maddesi kapsamına girenler yani mavi kart sahipleri, aynı şekilde ve şartlarda doğum yardımından yararlanacak.

Doğum yardımı 15 Mayıs 2015’ten itibaren canlı doğan her çocuk için verilecek. Ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde bu tarihten önce doğan çocuklar da sıralamaya koyulacak.

Doğum yardımının hiçbir vergi ve kesintiye uğramayacağı belirtilip yardımın haczedilemeyeceği de açıklandı.

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dahil edilecek. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek.

Doğum yardımından gerçek olmayan beyanlarda bulunmaları nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet verenler, bu ödemeyi bir ay içerisinde ödememeleri halinde gecikme zammı oranında hesaplanıp faiz ile iade edilmesi bildirilecek. Bu süre içerisinde ödemeyi yapmayanlar kanun hükümlerine göre işlem görecek.

Serdar KAYAR

14 MAYIS 2015

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti