Miraç Kandilinin Önemi

Miraç Kandilinin Önemi

İslam inancında önemli gün ve gecelerden biri olan ve Peygamberimiz Muhammed Mustafa Aleyhi selamın 1 gecede Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya oradan 7 kat arşı dolaştığı Cennet ve Cehennemi gördüğü bu kutsal gece biz Müslümanlar için çok önemlidir. Bu gecede Resül-i Ekrem Efendimiz Yüce yaratıcı ile konuşmuştur. Ayrıca bu gecede namaz üzerimize farz kılınmıştır. Bu gecenin önemine değinmişken bu gece de neler olmuştur, neler meydana gelmiştir ve bu vukuu bulan olaylar nelerdir konusunda biraz bilgilendirelim.

 

Miraç Nedir?

Bizim inancımızda Hz Muhammed’in göğe yükselmesi hadisesidir. Yükseğe çıkma anlamına gelen Miraç Arapça dilinde Uruç yani merdiven kökünden gelmektedir.

Yolculuk yapmak anlamına gelen fiilin türevi ve gece yolculuğu anlamında kullanılan İsra ise inancımızda  Peygamberimizin gece vaktinde Mekke’de bulunan Mescid-i Haram’da Burak adı verilen at üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesidir. Miraç ise göğe yükselmeyi ifade etmektedir.

 

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de Miraç hadisesi Necm Suresinde geçmektedir.

Necm Suresi 13-18 ayetlerinde Miraç hadisesi şöyledir;

"Muhakkak ki o, O'nu bir başka inişte daha gördü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. O'nun yanında da Me’va cenneti. O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz şaşmadı ve aşmadı. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.(Necm suresi: 13-18)

 

Miraç Hadisesi Ne Zaman Gerçekleşmiştir.

İslam Peygamberi Hz Muhammed ve ona tabi olan Sahabelerin hicret etmeden 16 ay önce Recep Ayının 27’inci gecesinde gerçekleşmiştir. Hz Muhammed S.A.V.  gece vakitlerinde Burak adı verilen at üzerinde Kabe’den Mescid-i Aksa’ya götürülmüş, orada Burak’ı Beytül Makdis'in “Süleyman Mabedi” kalıntılarının güneybatı duvarına bağlamıştır. Mescid-i Aksa’ya giren İslam Peygamberi, Kubbet-üs-sahra'nın bulunduğu alana geçmiş. Orada Hz İsa, Hz Musa ve Hz Zekeriya Peygamberle buluşmuştur. Nebi Minberi’nin olduğu bölümde ise bütün peygamberlere namaz kıldırmıştır.

Ondan sonra Peygamber efendimiz göğe yükselmiştir.  İslam Peygamberi Hz Muhammed Mustafa Efendimiz, göğün katlarını Vahiy meleği olan Büyük Melek Cebrail Aleyhi selam ile aşmıştır. Peygamberimiz, sırasıyla Babamız Hz Adem’i  Hz Yusuf’u İsrailoğulları tarafından şehid edilen Hz Yahya’yı, Hz İsa’yı, Hz İdris’i, Hz İbrahim’i  Hz Harun ve Musa’yı görmüş ve konuşmuştur. Büyük melek Hz Cebrail ile Sidretü’l-Münteha’dan ileriye geçememesi üzerine yolculuğuna  tek başına devam etmiştir.

Zaman ve mekanın olmadığı  katta yüce yaratıcımız Allah’u Teala ile aracısız bir şekilde görüşmüştür.

Hz Peygamber Efendimiz, bu yolculuğunun sonunda Mekke’ye geldiğinde Mekke halkı tarafından soru yağmuruna tutuldu. 1. Halife Hz Ebubekir’in  Hz Muhammed’in Miraca çıktığına dair söylemlere “ O söylüyorsa doğrudur” demesi “Sıddık” ünvanını almasına neden olmuştur.

Hz Muhammed’in  göğe yükseldiği bu Miraç gecesinde Müslümanların üzerine 5 vakit namaz farz olmuştur. Allah’a şirk koşmayan Müslümanların cennete gireceği müjdesi verilmiştir.

Sidret'ül münteha Nedir?

İslam inancında 7’inci katta gökte olduğuna inanılır. Mitolojide ise süslenmiş bir ağaçtır. Sidret'ül münteha, Arap dilinde son sedir anlamına gelmektedir.

Biz Müslümanlar için en önemli gecelerden biri olan Miraç gecesinin önemi anlatmakla bitmez. Lakin bu gece İslam dünyası için bir dönüm noktası olmuştur.  Bu gecede Müslümanlar ibadet eder, dua eder ve bu gecenin önemini bilerek hareket ederler.

İslam ümmetinin Miraç Kandilini kutlar, barış kardeşlik ve huzura vesile olmasını Yüce Yaratıcı Allah’u Teala’dan niyaz ederim.

Abdurrahman TAYFUR

15 Mayıs 2015

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti