BİR İİBF ÇIKMAZI
Serdar Kayar

BİR İİBF ÇIKMAZI

BİR İİBF ÇIKMAZI

 

 400 Bin Mağdur İİBF Mezununundan Sadece Birisi Olan Murat KARAHAN'ın Turizm Mezunlarına İİBF denkliği verilmesi ile ilgili tepkilerini noktasına, virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum.


İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları her gün bir umutla müjdeli bir haber beklerken geçtiğimiz aylarda YÖK tarafından alınan karar ile bir kez daha sarsılmıştır. Kısacası İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına ya da mezun adaylarına yapılan haksızlığa ve adaletsizliğe bir yenisi daha eklenmiştir. Geçtiğimiz aylarda YÖK tarafından alınan karara göre; Turizm alanında eğitim veren Turizm ve Otelcilik, Konaklama İşletmeciliği Fakültesi ve bu üniversitelere bağlı yüksekokullardaki türev bölümler İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinden mezun olan adaylar ile hem özel sektörde hem de kamuda eşdeğer tutulması (denklik) kararı alınmıştır.

YÖK böyle bir karara imza atarken neyi amaçladı acaba sorarım. İİBF mezunlarının mağduriyeti her geçen gün daha da artarken böyle bir karar alınması, eğitim alanına yapılan en büyük haksızlıklardan biridir keza her fakültenin kendi uzmanlık alanları farklıdır. Turizm eğitimi alan birinin İİBF eğitimi alan biriyle aynı kefeye konulmasını hangi mantık açıklamaktadır sorarım. Sürekli olarak bazı bölümleri İİBF ile denkleştirme kararı alınıyor fakat daima İİBF hiçe sayılıyor. Son olarak İstatistik mezunlarının İİBF’ye denklik verilmesi şimdi de Turizm mezunlarının İİBF’ye denklik verilmesi gerçekten de şaşırtıcıdır. Merkezi atama ve bazı açıktan alımlarda 4001 kodu (herhangi bir lisans mezunu) kisvesi altında alım yaparken ve Genel İdare Hizmetleri kadrolarını birer birer dağıtılırken,


İİBF mezunları neden kaile alınmadı sorarım. Her şehre üniversite açan ve bununla gurur duyan ve her defasında dile getirenler bu üniversitelere ilk olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi açmayı biliyorken; neden bu üniversitelerden mezun olacak binlerce adayın günahına giriyor sorarım. İş var da beğendiremiyoruz diyenler özel sektörde bile torpilin gırla döndüğünü bildiği halde, taşeronda asgari ücrete çalışmak için bile bin bir kişinin ricasını almak gerektiğini bildiği halde neden hala bilmemezlikten geliyor sorarım. Herkesin Kamuda çalışmak gibi bir lüksü yok deyip özel sektöre yönlendirenler acaba İİBF’ye yapılan haksızlıktan haberdar mı yoksa duymazdan mı geliyor sorarım. Yine aynı yöneticilerin açıktan 20 bin istisnai kadro verirken 400 bin İİBF mezununa Kasım ayında reva görülen 199 kadrodan haberleri var mıdır yok mudur sorarım. 2015 Haziranda ve Temmuz aylarında İİBF mezun sayısı 450 bine yaklaşacak, aynı zamanda denkleştirme alan Turizm ve İstatistik mezunlarına ek olarak Polis Akademisinden İhraç olan ve İİBF’ye katılan öğrenciler için herhangi bir planlama yapıldı mı yoksa her şey gelişigüzel mi yapılıyor acaba sorarım. Genel Seçimde 400 milletvekilini mecliste görmek isteyenler 3 yıldır kadro bekleyen 400 bin İİBF mezununun sorunlarıyla yakından ilgilendi mi de oy istiyor acaba sorarım. Sorulacak o kadar çok soru var ki görmezden gelenler elbet bir gün farkına varacaktır.

Önemli olan ise daha da geç olmadan gerekli önlemlerin alınmasıdır. Haziran merkezi atamasında en büyük pay İİBF mezunlarına verilmezse şayet, durumun vahameti daha da kötü duruma sürüklenecektir.


İlgili KARARİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti