Pervin Buldan Barajı Aşmasak 3 İlde Kaos Çıkar

Pervin Buldan Barajı Aşmasak 3 İlde Kaos Çıkar

Bu yıl 7 Haziran’da yapılacak seçime sayılı günler kaldı. Bu seçim diğer seçimlere nazaran çok farklı bir seçim olması bekleniyor. Lakin bu seçime HDP parti düzeyinde giriyor ve seçimin seyrine yön vereceğe de benziyor. 13 yıldır iktidarda olan Ak Parti ile HDP arasında kıyasıya bir yarış ver hemen hemen her gün gerginlik yaşanıyor.


 

Çözüm süreci, PKK’nin silah bırakması ve çok sayıda gelişmenin beklendiği ve bu gelişmelerin seçimin kaderine bağlı olduğu da savunuluyor. HDP, seçimin çözüm sürecinin kaderini belirleyeceğini savunurken, Ak Parti HDP’nin bu konuda samimiyet göstermediğini savunuyor.

 

Türkiye’de yaşayan halklar ise çözüm sürecini dikkatle takip ediyor. Vatandaşlar da HDP’nin seçimde barajı aşmaması durumunda iç çatışmaların yaşanacağı kaygısı var. Vatandaşlar bu konuda HDP’den net bir açıklama bekliyor.  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seçimde barajı aşmasak da çözüm sürecinden vazgeçmeyeceğiz, çatışma ortamına karşı çıkacağız ve tepkimizi demokratik yollardan dile getireceğiz” söylemlerine rağmen halk, kaos ortamının Türkiye’de hakim olacağı korkusunu yaşıyor.

 

Bu gelişmeler yaşanırken seçim stresinin en yoğun yaşadığı bu günlerde HDP’li vekil İstanbul 3'üncü Bölge milletvekili adayı Pervin Buldan’ın konuşması gündeme bomba gibi düştü. Buldan, dün gece Hayat Tv’de  soruları yanıtladı. Buldan, çözüm süreci ve seçim hakkında değerlendirmelerde bulunurken, seçim sonuçlarına dair korkutan açıklamalarda bulundu.

 

HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, “ 7 Haziran seçimlerinde Barajı aşmamamız Türkiye’de yeni bir kriz anlamına gelecektir. Hakkari’de HDP 3 milletvekili çıkarır, Hakkari’deki seçmenin yüzde 90’nı partimize oy verir, bu seçimde HDP 3 milletvekili alacak oy alır ve seçimde baraj altında kaldırsa bu milletvekillerinin yerine Ak Parti’li vekillerin meclise gitmesini halk kabul etmez. Aynı örneği Diyarbakır ve Şırnak için de verebiliriz. Diyarbakır ve Şırnak halkı da bu durumu kabullenmez ve tepkisini dile getirir” dedi.

 

HDP’li vekilin seçim sonucu hakkında yaptığı değerlendirmeler korkutucu bir o kadar da Türkiye’yi iç çatışma ortamına sürüklenmesi kaygısını taşımaktadır. Belli ki 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarına göre Türkiye yeniden şekillenecek. Ancak Buldan’ın açıklamaları ve seçime dair kaygıları bütün bunların olacağı anlamını da taşımamaktadır..

 

Halk bir çatışmasızlık ortamının Türkiye halklarına etkisine şahit olup çözüm sürecinin halkların kardeşliğine katkı sağladığı kanaatine varmış durumda.

 

Bizler de 7 Haziran seçimleri ve sonrasında yaşanan durumları merak etmekteyiz. 7 Haziran gecesinde yeni Türkiye’nin durumunu hep birlikte göreceğiz.

 

Bir daha ki yazımızda buluşmak dileğiyle.

 

Hoşçakalın…

Abdurrahman TAYFUR

27 Mayıs 2015


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu