Helak Edilen Lanetli Kent Pompeii
Sabahaddin Fırat

Helak Edilen Lanetli Kent Pompeii

İslam alemine göre, Yüce Yaratıcı Allahü Teâla tarafından helak edildiğine ve ya lanetlendiğine inanılan, diğer halklara göre volkanik dağın patlaması sonucu taşlaşmış halk olan Pompeii’nin yok oluş hikayesi. Günümüze kadar kalıntıları kalan, taşlaşan insan ve hayvanların görüntüleri herkesi şok ediyor.  Kalıntıları görenlerde şok etkisi yaratan Pompei’nin Yüce Allah’ın gazabına uğradığına inanılmaktadır.

Tarih’te Sapık Kavim (Eşcinsel Kavim)  olarak bilinen Hz İbrahim Peygamberin yeğeni Hz Lut’un kavminin uğradığı gazabın benzeri ile helak edilen Pompei’nin helak edilme hikayesi şöyle;

 

Pompeii’nin Helak Edilmesi Olayı

Helak olan Pompeii halkı, yaklaşık olarak 1930 yıl önce insanları dehşete düşürecek bir şekilde yok oldu. Tarihçilerin yaptığı araştırmalara  13 Ağustos 79 yılında Pompeii halkının hükümdarı Caligula isminde bir kişiydi. İtalya' nın Campania bölgesinde bulunan Pompei, Roma’ya bağlıydı.

Pompei kentinin hükümdarı Caligula, insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş zalim,gaddar,diktatör ve bir o kadar da sapıktı. Hükümdar Caligula ile birlikte halk da kendilerine eşcinselliği benimsemiş sapık bir kavimdi.

Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’de Yüce Yaratıcının bahsettiği ve kıssası bulunan Hz Lut Aleyhiselamın kavmi gibi erkeklere his duyan ve kadınlara yaklaşmayan bu eşcinsel kavimden bazıları da ensest (Aile içi cinsel ilişki) ilişkide bulunuyordu.

Caligula, sapıklıkta sınır tanımıyordu. Bu zalim ve sapık hükümdar, kız kardeşine aşık olmuş ve onunla cinsel ilişkiye giriyordu. Sapık kavim Pompei’de kentin her tarafını genelevlere çevirmiş ve fuhuşu sokak ortasında herkesin gözleri önünde yapıyordu.

Halkın yüzde 60’ı Asillerden yüzde 40’ı da kölelerden oluşuyordu. Asiller, dünyada eşi benzeri olmayan bir zenginlik içerisinde yaşıyordu. Bu elit tabaka yüksek derecede israfçıydı, dünyada cennet hayatını yaşayan bu lanetli halk, yaptıkları iğrenç hareketlerle ve sapıklıklarla Yüce Yaratıcı Allah’ın gazabını çoktan hak ediyordu.

O zamanki Tarihçilerin sonraki nesillere bıraktığı notlardan bazıları şöyle; Bu sapık ve israfçı elit tabaka, aşırı derece yemek yedikten sonra kaz tüyleriyle kendilerini kustururlardı.  Bu iğrenç hareketlerinin nedeni ise herkesi şok edecek cinsten. Lakin daha güzel yemek yemeleri için kendilerini kusturdukları tarihçilerin notları arasında yer almıştır.

 

 

Bu sapık kavmin helak edilmesi işe şöyle rivayet edilmiştir

Helak olayı yaşandığı gün, diğer günlerden daha ayrıydı. Hava her günden daha boğucu ve o gün hafif şekilde yer sarsılmaları meydana gelmişti.

Bir anda kül yağmurları yağmaya başladı, halk bu kül yağmurunu pek önemsemedi. Zira daha önce de Vezüv kül yağmuru yağdırmıştı. Halk sıradan bir kül yağmuru olduğunu sanmıştı. Fakat bu kez yağan kül yağmuru hiç bitmek  bilmedi. Bu durumu gören halkın bir kısmı limana doğru koştu, bir kısmı da kendilerini evlerine kapatarak bu durumun bitmesini bekledi.

Pompei halkını bekleyen korkunç son bu şekilde başladı. Limana doğru koşan halk, çok kötü bir sürprizle karşılaştı. Dalgalar çıldırmış gibiydi ve kabaran denizden gelen azgın dalgalar gemileri lavalara doğru itiyordu. İşte tam o saatlerde Pompei halkı yok olacağını his etti.  Herşey çıldırmış gibiydi ve Pompei kavminin üzerine doğru geliyordu.  Yer,Gök,Deniz ve kısacası her şey Pompei’yi yok ediyordu. Gökten iri kum taneleri ve kızgın taşlar Pompei kentinin üzerine yağıyordu. Evlerine kapananlar ise kısa süre sonra kendilerini dışarı attı. Lakin halk, kükürt dumanından zehirlenmemek için dışarı çıkmıştı. Dışarı çıkanlar gökten üzerlerine yağan kızgın taşlarla helak oldu. İlk ölenlerin gökten yere düşen gaz yüklü siyah taşlardan öldükleri rivayetler arasında.

Pompei kavmi birkaç saat içerisinde tarih sayfalarından silinmişti. 18 bin KM’lik alanda bulunan Pompei halkı, herkesi dehşete düşürecek bir şekilde helak oldu.

16 bin kişilik olan nüfusunun çoğu taş olmuştu. Vezüv yanardağı öylesine kuvvetli bir şekilde lavları püskürtmüştü ki kül bulutları Anadolu,Mısır ve Suriye’ye kadar uçurmuştu.

Tarihçiler bu bulutlarının bunca uzağa gitmesinin bir felaket habercisi olduğunu ve  adeta diğer kavimlere bir ibretlik hikayeyi anlatıyordu.

Vezüv’ün püskürttüğü lavlar, Pompei ve çevresinde olan kentleri taşa çevirmişti.

Pompei kentinde taşlaşmış domuzlar, köpekler,kadınlar,çocuklar ve erkekler, halen ilk günkü gibi taze duruyor.

Helak olayından kaçmaya çalışan ve ellerini başlarının üzerine koyarken taşlaşan insanlar görülüyor.

Bazıları da korku ve panik içerisinde birbirlerine sarıldıkları anda taşlaşmışlar. Kentin kapısından kaçmaya çalışan ve taşlaşan insanların yanı sıra zengin evlerinde dışarı çıkmaya fırsatı olmayan insanlar görülüyor.

İsis tapınağı, kentin tiyatro alanı, ve kentin çarşısı yaşadıkları son anlarında dondurulmuş şekilde duruyor.

 

Balmumu tabletler,hamamlar,meyhaneler, eğlence yerindeki kadehler ve müşterilerin masaya bıraktıkları paralar halen ilk günkü gibi duruyor.

Hayvanların bile taşlaştığı ibretlik helak edilme olayında yazılan son yazılar ve tuvaletlerindeki pislik halen duruyor.

Araştırma yapan Jeologların görüşlerine göre kavmin ölüm sebebi kükürt gazı, taşa dönüşmelerinin sebebi ise Vezüv’ün püskürttüğü volkanik tozun sertleşmesi olarak açıklanıyor.

Vezüv’ün püskürttüğü lavlar kalıp oluşturmuştur, ilerleyen zamanda vücut içi çürümüş ancak vücudun kalıbı aynı kalmıştır.

Bu korkunç sonun görüntüleri ve kalıntıları ise halen ilk günkü gibi.. Taşlaşan hayvanlar,insanlar ve o döneme ait kalıntılar İtalya’daki müzelerde sergileniyor.

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti