Ramazan Ayında Hangi Susatmayan Yiyecekleri Tüketmeliyiz?
Sabahaddin Fırat

Ramazan Ayında Hangi Susatmayan Yiyecekleri Tüketmeliyiz?

Yazın sıcak aylarında yerine getirdiğimiz oruç ibadetinin başlamasına sadece bir gün kaldı. Oruç ibadetini yerine getirenlerin dikkat etmeleri gerekenler üzerinde yaptığımız araştırma şöyle;

 

Ramazan ayında oruç tutacakların mutlaka ama mutlaka dikkat etmeleri gerekenlerin başında oruç ayında tüketilen yiyecek ve içecekler gelir. Tüketilmesi gereken yiyecek ve içeceklerin yanı sıra susatmayan yiyecek ve içeceklere önem verilmesi gerekmektedir.

Ayrıca sağlık problemi olanların mutlaka Ramazan ayından önce doktorlarına başvurup gerekli tavsiyelere uymaları gerekir.

Oruçta susatmayan yiyecek ve içecekler

Sahurda Yapılması Gerekenler

-Oruç ibadetini yerine getirenlerin mutlaka sahura kalkmaları lazım. Sıcak havalarla birlikte iştahta azalma olduğu için tok tutacak ve kalorisi düşük hafif yiyecekleri tercih etmeliyiz.

-Sahurda kalorisi yüksek yiyecekler yerine kahvaltılık besinlerin tüketilmesi önerilir.

-Sahura kalkanlar süt ve yumurta tüketirse faydalı olur, yumurta hem besini yüksek hem de tok tutar.

 -Süt ise hem tok tutar hem de su ihtiyacını karşıladığı için tüketilmesinde fayda var.

-Zeytinin tüketilmesi yerine ceviz tüketilmesi daha faydalı olur. Zeytinin susatma özelliği olduğu için zeytin tüketilmesinden uzak durulması ve ya tuzsuz zeytin tüketilmesi faydalıdır.

-Zeytin tüketilmesi yerine 2-3 ceviz tüketilmesi daha faydalı olmaktadır.

-Sulu meyveler tüketilirse iyi olur.( Karpuz,üzüm,şeftali,kavun)

İftarda Yapılması Gerekenler

Bu yılda da Ramazan orucunu en sıcak günlerde tutuyoruz. Ayrıca kış ve bahar aylarına nazaran  uzun süre oruçlu olacağız.Bu yüzden  iftar vakitlerinde çok dikkatli olmalıyız.İftar vakitlerinde birden yemeklere yüklenmek insan sağlığını ciddi şekilde etkileyip mide ağrılarına neden olabilir.

-Sıcak havalarda Ramazan ayı orucunu tutanlar, iftar vaktine kadar aç ve susuz kalacakları için iftarda birden yemeğe yüklenmemeleri gerekir. Önce bir dilim ekmekle bir kase çorba tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır.

-Bir dilim ekmek ve bir kase çorba tüketip 15-20 dakika yemeğe ara verip yemeği tüketmek faydalıdır.

-Sıcak havaların susatması ve terletmesi üzerine iftarda birden su içmek zararlı olabilir. O yüzden önce yemek tüketilmesi ve ardından az miktarda su içilmesi faydalıdır.

-Günlük su ihtiyacının iftarla sahur arasında karşılaması gerekir, saat başı 1 ve ya 2 bardak su tüketilmelidir.

-İftardan hemen sonra yaklaşık 1 saatlik yürüyüş insanı hem iyi hem de yiyeceklerini sindirmede yardımcı olması bakımında önerilmektedir.

-Ağır şerbetli tatlılardan uzak durulması önemlidir. Mümkünse meyve,sütlü tatlılar ve dondurmanın tüketilmesi faydalıdır.

Sabahaddin FIRAT

16 Haziran 2015


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti