2015 KPSS Soruları Nasıldı?
Serdar Kayar

2015 KPSS Soruları Nasıldı?

Bir KPSS ‘yi Daha İyisiyle Kötüsüyle Geride bıraktık. Gerçi Henüz Tam Olarak Bırakamadık, Haftaya Öğretmen Adaylarının Önünde Hayati Önem Taşıyan Alan Sınavının olduğunu da Es geçmeyelim.

Peki 4 Temmuz 2015 Tarihinde Yapılan KPSS Nasıldı ?

Sınavdan çıkan Adaylardan Sorduğumuz, Sosyal Medyadan Takip Ettiğimiz Kadarıyla 2015 KPSS genel itibariyle zor bir sınav olmamış. Hele Hele 2014 KPSS ile karşılaştırıldığında oldukça Güzel Bir sınav olmuş diyebiliriz.

Şimdi Ders Ders 2015 KPSS’yi Yorumlayalım.

2015 KPSS Tarih Soruları :  2015 KPSS Tarih Soruları Diğer senelerinin Aksine Oldukça Kolaydı. Özellikle 2014 KPSS ile karşılaştırıldığında Sorular KPSS müfredatına uygun güzel sorulardı. 2014 KPSS giren Adaylarda KPSS tarih Sorularının Müfredata uygun olmadığı yönünde Ciddi Şikayetler  ve serzenişler olmuştu. 2015 KPSS Tarih Sorularından Adaylar Genel itibariyle Memnun Görünüyor. 2015 KPSS’ye Damga Vuran tarih sorusu ise hiç Şüphesiz Türklerin Kanatlı Silahı ‘’ AT’’ oldu.

2015 KPSS Coğrafya Soruları :  Coğrafya Soruları da Müfredata Uygun Güzel Sorulardı. Her zaman olduğu Gibi Yine bilgiye dayalı yorum isteyen sorular çoğunluktaydı. Coğrafyayı Çalışan birisi için yapılmayacak türden soru yoktu.  Gece –Gündüz Sorusu İse çoğu adayın cevabında muaallakta olduğu ve halen cevabını tartıştığı bir soru olarak Bu Sene ki Coğrafyanın Popüler Sorusu olmaya hak kazandı.


Yine Basınç Sorusu Coğrafyanın ZOR sorularından biriydi.

2015 KPSS Vatandaşlık Soruları :  Vatandaşlık Soruları arasında da Adayların özellikle zorlanacağı Bir soru yoktu. Soruların Çoğu Bilgi isteyen sorulardı..  Çalışmadan Medya, Gazeteler, Haberler  Takip Edilerek Yapılacak 2-3 Soru mevcuttu. ( Anayasa Mahkemesi Başkanı, %97 Oyla Seçilen Başkan, Milletvekilli Seçme Yeterlilliği gibi…)

Bunun Dışında Zor olarak sayılabilecek 2 Soru vardı. Birincisi Yaşar KEMAL’in eserleri, İkincisi ise İstiklal Madalyası Alan İlk şehir sorularıydı. Bu sorularda yapılmayacak türden sorular değildi. Ama direkt Bilgi isteyen sorular olduğu için Bu konulara rastalamayan ve çalışmayan kişi bu sorularda zorlanmıştır.

2015 KPSS Türkçe Soruları:  Türkçe Sorularını Yorumlamak Çok zordur. Sebebi ise Çoğunun Paragraf sorularından oluşması ve Yoruma Dayalı sorular olmasından kaynaklanmakta. Ziraa Herkes Paragraftan çıkardığı yoruma göre Kendi Cevabının doğru olduğuna emin gibi görünüyor. Dilbilgisi Soruları Kolaydı, yapılmayacak sorular değildi. Sözel Mantık Soruları 2015 KPSS Türkçe Soruları arasında En zor sorulardı. Zaman alıcı ve yorucuydu. Çoğu Aday Muhtemelen Bu Soruları Yetiştirememiştir. Ya da Yetiştirmişse Bile bu sorulardan dolayı Matematikten Birkaç sorudan feragat etmek zorunda kalmıştır.


2015 KPSS Matematik Soruları:  2015 KPSS’nin En Kasılan ve Adayların en çok zorlandığı Ders Muhtemelen Matematik olmuştur diye düşünüyoruz. 2015 KPSS Matematik Soruları  Oldukça Zaman alıcı ve yorucu sorulardı. İşlem İsteyen sorulardan oluşmakta idi ve ÖSYM’nin verdiği  Tahta Kalem ile bu soruları çözmek resmen işkenceye dönüştü. Hani Uçlu kalem olsa daha iyi olurdu diyebiliriz J

Toparlayacak olursak; 2015 KPSS Genel Olarak zor bir sınav sayılmazdı. Bizce Bu sınavda Standart Sapmayı Etkileyecek olan bölüm Genel Yetenek Soruları Olacaktır. Sosyal Medyadan Takip Edebildiğimiz Kadarıyla Adayların Çoğu Zamanı Yetiştirememekten Şikayetçi. Özellikle Matematik Sorularında Handikap yaşayan ve umduğunu bulamayacak birçok aday var.

Son Olarak 2015 KPSS’nin Herkese Hayırlı Olmasını Temenni Ediyoruz…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti