Yeni Hükümeti Kim Kuracak?
Sabahaddin Fırat

Yeni Hükümeti Kim Kuracak?

Temennimize göre yeni hükümeti kurma görevini devralan Başbakan Davutoğlu'nun diğer partilerle anlaşıp en kısa sürede hükümeti kurması ve Türkiye'yi bu karmaşadan kurtarmasıdır.

Önceki dönemlerde tek başına hükümet kuran Ak Parti, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yeterli milletvekili sayısına ulaşamadı. Önceki seçimlerde bağımsız milletvekilleriyle seçime katılan HDP, seçimde parti düzeyinde girip yüzde 13 oranında oy aldı.

 

 

Tabiri yerindeyse bu seçimin sonucu çok karmaşık bir şekilde….Lakin bu seçimde HDP 80 vekil, MHP 80 vekili meclise gönderdi. Birbirine zıt 4 parti mecliste yeni hükümeti kuramıyor.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerde en çok milletvekili sayısını alan Ak Parti’ye hükümeti kurma görevini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın, bu haberi sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından verdi. İbrahim Kalın, "Cumhurbaşkanımız, 63'üncü Hükümeti kurma görevini Sayın Ahmet Davutoğlu'na vermiştir. Hayırlı olsun." Haberini twitter hesabından duyurdu.

Peki, yeni hükümeti kim kuracak, diğer partiler koalisyona evet diyecek mi, yoksa erken seçime mi gidiyoruz?

Yeni hükümeti kurma görevini alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP, MHP, HDP genel başkanlarından randevu talebinde bulunup görüşmelerde bulunacak.

Yeni hükümetin kurulması için 45 günlük bir süre var. İlk tür 15 Temmuz Çarşamba gününe kadar tamamlanacak.

 

Yeni hükümetin kurulması için diğer partilerin görüşleri çok önemli. Halkların demokratik Partisi, yeni hükümetin kurulması gerektiğini söyleyip erken seçime karşı çıkıyor. Lakin bu 45 günlük sürede hükümet kurulmasa erken seçim kararı alınacak.

Biz de yeni hükümetin kurulma aşamasında gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu