Türkiye Koalisyona Mı Gidiyor? Yeniden Seçime mi?

Türkiye Koalisyona Mı Gidiyor? Yeniden Seçime mi?

Türkiye'de yapılan genel seçim neticesinde gördük ki muhalefet partilerinden CHP'nin oy verenleri AKP'nin tek başına iktidar olmaması için var güçleriyle çalışmaktalar, bu anlamda nitekim HDP'ye oy veren CHP'liler sayesinde AKP tek başına hükümet kuramayarak koalisyona gitmek zorunda kaldı.

 

Chp cephesi seçim öncesi duruşunu bozmayarak AKP'nin koalisyonda yer almaması gerektiğini ve gerekirse Devlet Bahçeli'nin başbakanlığında muhalefet koalisyonu kurmak istediğini her demecinde belirtti. Bu durumda ya HDP destekli MHP - CHP koalisyonu olacaktı ya da HDP - MHP - CHP koalisyonu, fakat MHP sürpriz bir şekilde HDP destekli bir CHP - MHP koalisyonunun bile içinde olmayız, HDP ile asla görüşmeyiz şeklinde çıkıştı ve yönünü AKP'ye çevirdi.

Şimdi sayın okurlar bu tavır doğru mu? MHP tabanının isteğini mi yapıyor? Hiç sanmıyorum. MHP, HDP destekli bir CHP - MHP iktidar koalisyonunu reddederek, önceki seçimlerde çok sıcak pozlar veren MHP - CHP oy verenlerini üzdü. Birlikte AKP'yi indirmek için belediye seçimlerinde MHP'nin oyunun fazla olduğu yerlerde CHP'liler MHP'ye, CHP'nin oylarının çok olduğu yerde ise MHP'liler CHP'ye oy vererek AKP'li belediyelerden kurtulmaya çaba sarfettiler. Bu birlik ve beraberliği gösteren halka karşı dağda değil, mecliste siyaset yapan bir partinin desteğini almıyorsanız, kusura bakmayın siz ülkeyi düşünmüyorsunuz Sayın Bahçeli.

Ülke şimdi kritik bir virajda, AKP - CHP veya AKP - MHP koalisyonlarından birisinin kurulması bekleniyor. Meclis başkanlığı seçiminde yaptıkları oy vermeme işlemi ile AKP'li adayın meclis başkanı olmasına göz yuman MHP ile AKP koalisyonu bana göre çok daha yakın duruyor. Bu oluşacak koalisyon veya erken seçimin halkımız adına faydalı olmasını temenni ediyorum.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu