Makyaj Orucu Bozar mı?
Sabahaddin Fırat

Makyaj Orucu Bozar mı?

Makyaj’ın Oruca Etkileri nelerdir hakkında bizim hazırlamış olduğumuz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla

 

Değerli Müslümanlar,

Yüce yaratıcı Allahu Tealla’nın İslam alemine farz kıldığı Ramazan ayı orucunu tuttuğumuz ilk günden bu yana huzur ve refah içerisindeyiz. 11 ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerif ayında hem tuttuğumuz oruç hem de yerine getirdiğimiz ibadetlerin refah ve huzuru  atmosferi içerisinde Ramazan ayının son haftasına girmiş bulunuyoruz. Ancak he yerde ve her dinde olduğu gibi İslam dininde de sahte,uyduruk ve hurafe dediğimiz İslam dinine uygun olmayan eylem ve davranışlar mevcuttur. Özellikle İslam Alemine mensup Müslümanların arasında dolaşan hurafeler Müslümanlar arasında ciddi yaralar açmaktadır. Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde yer almayan büyük alimlerin onay vermediği uyduruk eylemler Müslümanları günbegün esir almaktadır. Yobaz diye tabir edilen dini kendi emellerine alet eden şahıslar, kafalarına göre helal ve haramı belirlemeye çalışırlar. Helal ve haram ilan ettikleri şeyleri de diğer İslam mensuplarına dayatırlar.

Oruç ayetlerine bakarak biraz feyizlenmek ve bilgilenmek İslam inancını daha çok yüceltir.

Oruç Ayetleri

(oruç) Sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (tutsun). Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye (vardır). Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız, -eğer bilirseniz-sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi, 184)

 

Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız. (Bakara Suresi, 183)

 

Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, sizin örtüleriniz, siz de onlara örtüsünüz. Allah, gerçekten sizin, nefislerinize ihanet etmekte olduğunuzu bildi, tevbenizi kabul etti ve sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazdıklarını dileyin. Fecir vakti, sizce beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra geceye kadar orucu tamamlayın. Mescidlerde itikâfta olduğunuz zamanlarda onlara (kadınlarınıza) yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın sınırlarıdır, (sakın) onlara yanaşmayın. İşte Allah, insanlara ayetlerini böylece açıklar; umulur ki sakınırlar. (Bakara Suresi, 187)

Bu ayetlerde belirtildiği gibi orucun ne anlama geldiğini öğrenmiş olduk. Parfüm sıkmak,banyo yapmak gezmek dolaşmak makyaj sürmek ve benzeri eylemlerin yapılması orucu bozmamaktadır.

Yüce Yaratıcı Allahu Teala Oruç ayında tuttuğunuz oruçları, yerine getirdiğiniz ibadetleri makbul kılsın, günahlarınızı affetsin, sizleri bir başka ramazanın hayrına ulaştırsın.

Allah’a emanet olun…


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti