Kürt Sorununun Bugün Geldiği Nokta

Kürt Sorununun Bugün Geldiği Nokta

Darbe döneminde özellikle Diyarbakır cezaevinde uygulanan işkenceler neticesinde, hapisten çıkan insanların devletlerine bağlı birer birey olmasını elbette ki bekleyemeyiz. Bu olayların sonucunda PKK denilen örgüt kurulduğu yıllarda kürt halkından büyük destek görmüştür. Çünkü, yalnızca hapse atılan insanlar işkenceyi hissetmedi. Onların arkadaşları, aileleri, yakınları da o işkenceye maruz kalmış gibi onlara işkence edildikçe nefretle doldular.

 

 

Yukarıda saydığım nedenlere fakirlik ve yatırımsızlıkta eklenince halk PKK'dan başka umut göremedi ve kimi dağa çıktı kimi bulunduğu mevkiden PKK'ya yardım etti.

Peki şimdi? Geldiğimiz noktada AKP hükümeti tarafından verilen bir çok taviz ve imtiyazdan sonra kürtçülük yaptığı bilinen sözde komunist öz de kürt milliyetçileri sustu mu? Hayır.

Gün geçtikçe daha çok güçlenen bu örgütler üniversitelerde ve sokaklarda uyduruk bahanelerle olaylar çıkartıp, "Önder Apo" gibi sloganlarla ortalarda dolanmaktadır. Doğal olarak Türk halkıda bundan hoşnut olmayarak sinirlerini zor tutmaktadır. Hal böyleyken çözüm sürecinin başarıya gittiğini söyleyebilir miyiz? Aksine, kürtlere verilen imtiyazlar ve özgürlükler sonucunda daha çok saldırgan tutum takınmakta, doğu bölgelerinde kendi polis teşkilatlarını kuracak kadar ileri gitmekteler.

Şimdi baktığımız vakit her türlü ortamda PKK'lı olduğunu belirtebilen insanlar bundan 10 yıl önce bunu söylemeyi bir kenara bırakın kürtçe konuşamazlardı korkudan. Kürtçe yayın yapan kanallara, kürtçe dili ile eğitim veren üniversitelere sahip oldular ama yetti mi? Yetmedi.

Daha fazlasını istemeye başladılar, batı da bile bulunmayan hakları istemeye devam ediyorlar. Yollar, barajlar, köprüler yapıldı kürtlerin yoğun bulunduğu topraklara ancak onlar hiç bir zaman yetinmeyerek çok daha fazlası istiyorlar. Bu anlamda elini veren devlet kolunu kaptırma safhasına gelmiştir, bir an önce bu olayların bitmesi için kurulacak yeni hükümet sağlıklı adımlar atmalıdır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti