Türkiye'nin Yok Olan Kültürel Zenginlikleri Var!
Sabahaddin Fırat

Türkiye'nin Yok Olan Kültürel Zenginlikleri Var!

Türkiye, bakıldığı zaman dünya üzerinde belki de en fazla medeniyete ev sahipliği yapmış ülkelerden birisidir. Bu anlamda ülkemize her medeniyet farklı tat katan kültürel zenginliklerini bırakmıştır. Bir çok şehirden fışkıran bu kültürel zenginliklerin hepsi malesef koruma altında değildir.

 

 

Geçenlerde, Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı sevimli bir kasaba olan Trilye bölgesine bir ziyarette bulundum. Köy kahvesinde oturup çayımızı yudumlarken, doğma büyüme Trilye'li olan arkadaşım bana çok eski yıllardan kalan kliseleri gezmeyi teklif etti kabul ettim. Köyden dağa doğru uzanana patika yoldan çıktıktan sonra ağaçların ve çalıların arasından dalıverdi içeriye, berbat şekilde oramız buramız çizilerek orman içinde kalmış kiliseye vardık. Duvarlarından ikisi yıkılmış çatısı çökmüş tamamen harabe halde bulunan klisenin içerisine girdim arkadaşım duvarı gösterdi ve telefonunu çıkartarak bir kaç yıl öncesine ait aynı duvarın fotoğraflarını bana gösterdi. Aradaki fark uçurum gibiydi bir kaç yıl önce eşsiz çiniler ve desenlerle süslü duvarda şuan hiç bir şey yoktu. İç duvarlarda bu şunu seviyor, o bunla evlenmek istiyor tarzında spreyle yazılmış yazılar vardı sadece.

Diğer bir örneğimiz Mersin - Kızkalesi denilen deniz kenarındaki bir tatil yöresinden. Bölgenin taşı toprağı tarih ama bir tane koruma alanına rastladın mı diye sorarsanız, hayır rastlamadım. Bölgeye karayolundan vardığınız anda zaten kenarlarda kayalar üzeine oyulmuş heykel parçaları ve oygu izleri dikkatleri çekiyor. Sütun parçalar üzerinde bulunan harika ötesi oygular başka memlekette olsa turist akınına uğrar.

Bizler maalesef değerlerimize sahip çıkamayan bir toplumuz. Bu değerler o kadar çok ki ülkemizde koruma altına alınıp reklamları yapılsa bütün şehirlerimize turistler akın eder, o derece fazla tarihi eser mevcut bu topraklarda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti