Anayasa Mahkemesinin Dershaneler Kararı
Serdar Kayar

Anayasa Mahkemesinin Dershaneler Kararı

Evet sevgili takipçilerimiz Türkiye’de bizi şoka uğratan gelişmeler yaşamaya devam ediyoruz. Hatta bazen bir konuda 2 Defa şoka uğrayabiliyoruz. Misal dediğinizi duyar gibiyim ? Misal ; Dershaneler Konusu.

Bildiğiniz üzere ilk şoku Eğitim’e büyük katkıları olan Dershanelerin kapatılmasını düzenleyen yasa tasarısının yapılması ile yaşamıştık. Ne diyordu bu yasa ; Bu yasa diyordu ki; sayın dershane sahibi 1 Eylül 2015 Tarihine kadar vaktin var, Ya Dershaneni kapat, ya da bunu Özel Okul’a çevir. verilen bu karar sonucu Ekmeğinden olmak istemeyen çoğu dershane sahibi, dershanelerini özel okul’a çevirmek için hummalı bir çalışmaya giriştiler.

Tabii bu karardan sadece dershane sahipleri etkilenmiyordu, Bu Dershanelerde görev yapan 50 Bin’e yakın öğretmen yine işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya gelmişti. Bunun yanı sıra Öğrenciler ve öğrenci velileri de alınan bu kararın yanlış olduğunu ve eğitim hizmetinin aksayacağını düşündükleri için karara karşı uzun süre tepki göstermişti.

13 Temmuz 2015’te yani bugün Anayasa mahkemesi üyeleri Dershanelerin kapatılmasını öngören yasa tasarısını görüşmek üzere toplandı ve bu karardan sevindirici bir haber çıktı.

Dershanelerin kapatılmasını öngören yasa tasarısı Anayasa Mahkemesi tarafından oy çoğunluğuyla iptal edildi.

 

Yani dememiz o ki artık bize ”2015’te Dershaneler Kapatılacak mı ? ” diye soru sormayı bırakabilirsiniz. Alınan bu kararla dershaneler kapatılmayacak gibi görünüyor, şimdiden kayıt için kaliteli bir dershane arayışına girişebilirsiz.

Hepinize Bol Dershaneli günler dilerim..

 
Serdar KAYAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti