Kur'an'ı Anlamak Kadar Amellerde Önemli

Kur'an'ı Anlamak Kadar Amellerde Önemli

Şimdi gelin de şunu söyleyin bakalım, bir kimse hasta olursa, tıp ilminden de az çok bir şeyler bilirse acaba bu kimse sadece hastalığının mevzuna dair bir tek kitabı bulup da okuyacak olsa bu hastalık geçer mi? Geçmez mi? Siz buna ne diyeceksiniz?
Elbette ki, geçmez diye cevap vereceksiniz. Hayır birisi kalkıp da, "Kitabı okursa hastalığı geçer" diye iddiaya kalkışırsa, o zaman ne yaparsınız? Adam delirmiştir, beyni sulanmıştır, keçileri kaçırmıştır, kendisini tımarhaneye gönderin de Allah şifalar ihsan eyleye. Demez misiniz? Fakat böyle düşünürken yine siz, bu işe aynı şekilde başka yerde tatbik etmeğe kalkıyorsunuz, hiç de burada akıllılık delilik, keçileri elde bulundurmak veya kaçırmak aklınıza gelmiyor? Şimdi, Hekimlerin Hekimi, Şafi-i Mutlak (Mutlak şifa veren) sizin elinize bir kitap göndermiştir, bu kitap bir tıp kitabıdır.

Şimdi de farz edelim, size bir mektup geldi. Bu mektup bilmediniz bir dilde yazılmıştır. Ne yaparsınız? Şuraya buraya baş vurup da bu dilden anlar birisini aramaz mısınız? Bulunca da bu kimseye sormaz mısınız? Mektupta ne söylendiğini öğreninceye kadar da rahat etmezsiniz, hep kuruntu içinde kalırsınız. Acaba ne yazılıdır? diye düşünürsünüz. Bu, size gelmiş bulunan alelade iş güç mektubudur. Bu gibi her hangi alelade mektup için bu kadar telaş ettiğinize göre. üç beş kuruşluk faydası yahut da zararı olduğunu düşünebildiğiniz bu mektup İçin böyle davrandığınıza göre, demek ki Alemlerin Yaratıcısı Hak Teâla tarafından size bir mektup gelse, bu mektupda da sizler İçin bir hayli dini ve dünyevi faydalar bulunsa, o zaman ne yaparsınız? Siz bu mektubu bir tarafa mı atarsınız? Mektubun içinde neler yazılı bulunduğunu hiç de mi merak etmezsiniz? Mektubun muhtevasını hiç kimseye sormaz mısınız? Hiç hayret etmez misiniz böyle yaptığınıza; hiç de şaşmaz mısınız?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu