Müslüman Gibi Yaşa Din  Kardeşim
Sabahaddin Fırat

Müslüman Gibi Yaşa Din Kardeşim

"SANA VAHYEDİLEN KİTABI OKU''

İnsanın doğumundan ölümüne kadar,yaratılış gayesine uygun hayat tarzını,öğrenmesi uygulaması vahiyle,kuran mesajıyla muhatab olmasıyla mümkündür.İnsanın maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarına cevap veren ilahi kanun Kuran'dır. İlk şart Kuran'la tanışmak Kuran'ı benliğimize sindirmek ve hayatımızı Kuran'a göre tanzim etmektir.Bu ayet bize bunları söylemektedir.

     ''NAMAZI DOSDOĞRU KIL''

     Namaz gönülden bağlılıkla,kayıtsız şartsız Allah'a teslim olarak kılınmalıdır.Bakara suresi 238.ayeti kerimede;''Namazı özellikle ideal namazı kılmaya gayret edin.Ve Allah'ın huzuruna gönülden bağlılıkla durun.'' buyrulmaktadır. Tüm namazlar bir namazı kılmak için kılınır. Namaz insan hayatının omurgasıdır.

Bütün hal ve hareketleriyle ilişkilidir.

     ''ÇÜNKÜ NAMAZ İNSANI BELLİ BAŞLI HER TÜRLÜ ÇİRKİNLİKLERDEN VE KÖTÜLÜKLERDEN ALIKOYAR''

     Namaz, Allah'ın gündeminde olmak için, Allah'ı gündemine almaktır. Allah'la hemhal olan insanın kötülükle ve çirkinlikle birarada olması mümkün değildir. Çünkü heran Allah'ın gözetimi ve denetimini hisseder. Bu da çirkinliklerden kötülüklerden kişiyi uzaklaştırır.

     ''ALLAH'I ANMAK, ALLAH'IN SİZİ ANMASI ELBETTE EN BÜYÜK ŞEYDİR. ( boyuttur)

     İnsanı, dünya hayatında ulaşabileceği en son noktaya götürecek hareket tarzı, bir an bile Allah'tan ayrılmamak için gayret göstermesidir.Aksi halde insan şeytanın yoldaşı olur.

Zuhruf suresi 36. ayette;''Kim Allah'ın zikrinden yüz çevirirse,ona bir şeytanı salarız.O, onun yoldaşı olur.'' buyrulmaktadır.

     İnsan ya Allah'ın dostu yada şeytanın dostu olur. Üçüncü bir yol yoktur.

     ''ALLAH NE YAPTIKLARINIZI BİLİR''

     Allah'ın denetiminden ve gözetiminden kurtulmak mümkün değilidir. İnsan iki dünyalıdır.

Bu dünya hayatının her anı dahi kayıt altına alınmaktadır.Her nefis, nefes alış verişinin hesabını dahi din gününde Allah'a verecektir.Bu ayet bunun izahıdır.

     Allah cümlemizi bu ayeti tefekkür ederek idrak eden,bu ayetle hayatını inşa eden kullarından eylesin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti