2015 Ramazan Bayramını Nasıl Kutlamalıyız?
Sabahaddin Fırat

2015 Ramazan Bayramını Nasıl Kutlamalıyız?

Yüce Allah’ın bize farz kıldığı Ramazan orucunu ibadetini huşu içerisinde yerine getirmenin mutluluğu içerisinde bulunuyoruz. Bu yıl kavurucu sıcakların olduğu sıcak günlere denk gelen Ramazan ayı orucunu zorluk ve zahmetler içerisinde geçirdik. Ancak her türlü zorluk ve zahmete rağmen Yüce Allah’ın emrini yerine getirmekten memnun ve mutlu olduğumuzun altını çiziyoruz. Bu bereketli ayda yerine getirdiğimiz ibadetler ve Yüce Yaratıcıya yaptığımız yakarışlar ve duaların huzurunu taşıyoruz.  Lakin bitmesini asla istemediğimiz Ramazan ayının sonuna yaklaştık. Allah kısmet ederse yarın 2015 yılı Ramazan ayının son gününü oruçlu olarak geçirip Ramazan ayına veda edeceğiz.

 

 

 

İslam Ümmetini huzura ve mutluluğa eriştiren, Barış ve Kardeşlik ruhunu pekiştiren  Ramazan Bayramına erişmenin mutluluğu içerisinde olmaktan da gurur duymaktayız.  İbadetlerin zirvede olduğu, duaların semalara eriştiği, huzurun ve mutluluğun had safhada olduğu, şeytanların zincire vurulduğu ancak birazcık ta olsa Zorlu geçen Ramazan ayını geride bırakmanın burukluğunu yaşarken Bayrama da ulaşmanın sevinç ve huzurunu yüreklerimizde hissetmekteyiz.

 

Ramazan Bayramına Buruk Bir Kalple Giriyoruz

 

Ancak her ne kadar Ramazan Bayramında sevinç ve mutlu olduğumuzu belirtsek de coğrafyamızda yaşanan katliamlar, komşularımızın çektiği zorluklar hem kan tarafından olan hem de din kardeşimiz olan halkların çektiği acılar bizlerde buruk bir Ramazan Bayramı atmosferi yaşatmaktadır. Suriye ve Irak topraklarında yaşanan olaylar bizleri derinden üzmekte olduğunu belirterek dünyanın çeşitli ülkelerinde İslam dinine mensup kardeşlerimizin gördüğü zulüm ve işkenceler gönlümüzde derin yaralar açmaktadır.  Temennimiz odur ki Yüce Allah’tan ülkemizde,komşu ülkelerde ve dünyada acı çeken,işkence gören, zulüm altında inlenen,katliamlara uğratılan mazlum ve mustazaf olan  her kardeşimizin bu acılarından kurtulmasıdır.

 

Ramazan Bayramını Nasıl Kutlamalıyız?

 

 Son zamanlarda Suriye ve Irak’ta yaşanan vahşet olaylarından etkilenen, katliamlara uğratılan ve yurtlarından sürülen kardeşlerimize yardım elini uzatmalıyız. Bu temennide bulunduktan sonra Ramazan Bayramını nasıl kutlamalıyız konusuna girelim.

 

Bayram, Yüce Allah’ın bizlere bahşettiği mutlu ve esenlik günleridir. Bu Bayram günlerinde Allah’a daha çok ibadet etmek, yüce Yaratıcıya el açıp daha çok yalvarmak, günahlarımızdan tövbe etmek, ölmüşlerimize dua okumak, kabirlerini ziyaret etmek, anne ve babamıza şefkat gösterip onlara layık bir evlat olmak,küskün olduklarımızla barışmak, akrabalarımızı,komşularımızı eş ve dostlarımızı ziyaret edip onların sevinçlerini paylaşmak, hastalarımızı ziyarette bulunmak ve daha sayamadığımız nice güzellikleri yaşamalıyız.

 

Bizlere bu sevinç ve mutluluk günlerini bahşeden Yüce Allah’a sadık bir kul olmak temel görevlerimizin arasında yerini almaktadır.

 

Bayram sabahında sabah namazına kalktıktan ve sabah namazını kıldıktan sonra tertemiz elbiselerimizi giyip Allah’ın evine hareket etmeliyiz.

 

Bayram namazını cemaatle huşu içerisinde kıldıktan sonra ölmüşlerimizin kabirlerini ziyaret edip onların da bayramlarını kutlamalıyız.

 

Bayram namazından döndükten sonra anne ve babamızın ellerini öpüp bayramlarını kutlamalıyız. Ayrıca ailede olanların bayramlarını kutlayarak sevinçlerimizi paylaşmalıyız.

 

Daha sonra komşularımızın bayramlarını kutlayıp eş dost ve akrabalarımızı ziyaret ederek Bayram coşkusunu onlarla yaşamalıyız.

 

Eğer farkında olup olmadan birinin kalbini kırmışsak ve küskünlük yaşıyorsak bayram gününü fırsat bilerek onların gönlünü almalıyız.

 

Bizde Anahaberim.com sitesi adına sizlerin ve Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar, Bayramın kardeşlik,barış ve dostluğa vesile olmasını Yüce Yaratıcı Allahu Teala’dan niyaz ederiz.

Ramazan Bayramı Kutlu Olsun


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti