Türkiye’de Kadın Cinayetleri

Türkiye’de Kadın Cinayetleri

Dünyanın hiçbir ülkesinde eşine benzerine rastlanmayan kadına şiddet ve kadın cinayetleri olayları maalesef ülkemizde yaşanıyor. Hemen hemen her gün kadına şiddet ve kadın cinayetleri olayı ülkenin her yerinde yaşanıyor ve medyanın yayını sayesinde kamuoyuna yansıyor.  Yüce Yaratıcı Allah’ın erkek cinsiyetiyle birlikte yarattığı kadın cinsiyeti şüphesiz kutsal kılınmıştır.


 

 

Ancak özellikle son yıllarda kadınlar aşağılanıp,dayağa, vahşi infazlara,şiddete,işkenceye ve ölümlere maruz bırakılıyor ve halen ülkemizin her tarafından kadın cinayetleri yaşanıyor. Bir türlü önüne geçilemeyen kadın cinayetleri ülkenin gündemini meşgul ederken, kadına şiddet ve kadın cinayetleri maalesef artık sıradan bir olay olarak görülüyor. İnternet üzeri yayın yapan bütün haber sitelerini açtığımızda gözümüze ilk ilişen haberler maalesef ya bir kadına tecavüz olayı, taciz olayı, kadına şiddet ve ya kadın cinayetleri olmuyor. Herkesi derinde sarsan ancak bir türlü önüne geçilemeyen kadın cinsiyetine saldırı olayları “DUR” demek hepimizin görevi olması lazım.

 

Peki bu konuda toplum olarak neler yapmalıyız?

 

Benim şahsi kanaatime göre toplumun okulda gördüğü eğitim yeterli olmamaktadır. Bilinçsiz bir toplum oluşmuş ve bu toplumun bilinçlenmesi için çalışmaların yapılması gerekir. Devletin de bu konuda adım atması kanaatindeyiz. Lakin kadına şiddet ve kadın cinayetleri olaylarına karışan her bireyin aldığı cezaların yeterli olmadığını düşünmekteyiz.

 Tabii bu bizim şahsi fikrimiz… Ancak toplumun geneline baktığımızda kadına saldırı yapanların yeteri kadar ceza alamadıkları düşüncesi hakim.

Kadına şiddetin önüne geçmek için yapılması gerekenleri kendi fikrimizce açıklıyoruz

 

*Aile içerisinde kadın-erkek eşitsizliğine çözüm bulunması gerekir.

*Erkeklere üst cinsiyet kadına alt cinsiyet olarak bakılması fikri çürütülmelidir.

*Erkeğin her isteğine evet, kızların isteğine reddetme geleneği ortadan kaldırılmalıdır.

* Erkeği sokağa bırakıp kız çocuklarını perde arkasına saklama tamamen yanlış bir fikirden ibarettir, ikisini de özgür bir şekilde düşüncesini fikrini ve gelişimini tamamlamasının önü açılmalıdır.

*Erkeklerin sözlerini  önemseyip kız çocuklarının sözlerini ise önemsememek başlı başına kadına şiddetten başka bir şey değildir. Birey, Aile ve toplumlarda bu düşünce değişmelidir.

* Fıtrat olarak erkek gibi güçlü olmayan kadın cinsiyetine karşı güç kullanmaktan geri durulması lazım.

* Kadınları erkekleri cazip eden bir varlık olarak düşünüp onları mağazalarda,eğlence yerlerinde ve kısacası her yerde çalıştırmak ve bu sayede kadını bir aracı olarak görme fikri tamamen sadist bir fikirdir, bu fikrin derhal ortadan kaldırılması gerekir.

* Batıl inançlar ve İslam inancının önündeki tek engel olarak bazı kesimler tarafından görülen kadın cinsiyetinin Allah tarafından kutsandığı fikrini yaygın hale getirmeliyiz. Kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim’de haklarında sure indirilen kadın cinsiyetinin ne kadar kutsal olduğunu biraz araştırmayla öğrenmek mümkündür. Ancak yobazlar ve İslam dinini yanlış anlayan sahte inananlar kadın cinsiyetini İslam dini önünde bir engel olarak görmektedir. Bu sebeple çoğu cinayet ve kadına şiddet olayı yaşanmaktadır. Özellikle Müslüman bir toplumda kadına yapılan saldırılar,kadına şiddet ve kadın cinayetleri olaylarının çokça görülmesi İslam’ın net olarak anlaşılmadığının temel örneğidir.

*Töre ve ahlak nidalarıyla kadın cinsiyetine saldırı yapmaktan toplumu uzak tutmak gerekir.

* Namus ve iffeti bahane ederek erkek cinsiyetini kadın cinsiyeti üzerinde hakim kılma fikri toplum tarafından benimsenmemelidir.

* Kadının vasıfsız bir eleman, ev işlerine yarayan bir makine, susması gereken bir varlık, erkeğin ihtiyacını gidermeye yarayan bir eşya ve kısacası aşağılık bir kimlik olarak görülmesinin önü hemen kapatılıp kadınların şerefli bir varlık olduğunu belirtmek gerekir. Lakin bizi 9 ay karnında taşıyan büyüyene kadar bizlerle kahrolan, acımızı,cefamızı ,derdimizi çeken annelerimizin de bir kadın olduğunu bilinçlerimize yerleştirip kadına o görüşle bakmalıyız.

* Erkek kadın eşitsizliğine bir çözüm bulunması lazım, kadının sahalara inmesi gerektiğini belirtiliyoruz.

*Sinema, dizi,tiyatro ve kısacası herkesin dikkatini çeken organlarda kadın kimliğinin aşağılanması görüntüleri ve söylemlerinin derhal yasaklanması gerekir.

*RTÜK’ün bu konuda gerekli adımları atması gerekmektedir.

* Taciz ve tecavüz olayları en ağır şekilde cezalandırılması lazım.

* Okullarda cinsiyet ayrımının yapılmaması için eğitim verilmesi ve ayrıca cinsel eğitimin de verilmesi şarttır.

* Derhal bir kadın bakanlığı kurulmalıdır.

* Kadınların ev hanımı görülmesi fikri değişmeli ve evde çalışan kadın olarak herkes tarafından görülmelidir.

Ancak daha sayamadığımı çok sayıda kadına şiddet ve kadın cinayetlerine neden olar etmenlerin ortadan kaldırılması için sivil toplum kuruluşları(STK) yetersiz kaldığı için toplumun  bu konuda ciddi adımları atmasında fayda olacağını düşünüyoruz.

Unutulmaması gerekir ki kadın cinsiyetinin Yüce Allah’ın kutlu kıldığı bir cinsiyet olarak görülmedikçe kadına şiddet ve kadın cinayetleri olayları artacaktır.

 

 

 

 

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu