Çözüm Süreci Bitti, Savaşa mı Girdik?

Çözüm Süreci Bitti, Savaşa mı Girdik?

Ülkemizde son olarak meydana gelen olaylar ve PKK örgütünün taarruza geçmesi halkı tedirgin etmeye başladı. Uzun süredir silahların sustuğu, barış ortamının hakim olduğu ülkemizde Suruç’taki patlama olayından sonra adeta kaos yaşanıyor.Türkiye’de ortalık savaş alanına döndü. Dün gece PKK ile Güvenlik güçleri arasında birçok ilde çatışmalar yaşandı.  Dün akşam saatlerine bir polis memurunu kaçıran PKK(HPG) militanları, birçok ilde de polise yönelik bombalı eylem düzenledi. Türk savaş uçakları PKK’nin kamplarını hedef alırken, PKK’de misilleme eylemlerinde bulundu. Birçok ilde PKK mensuplarının düzenlediği eylemlerde çok sayıda polis memuru yaralandı.

 

 

Bu saydığımız olayları sadece özet olarak geçtim.. Halk tedirgin, ülkede savaş rüzgarları esiyor, peki herkesin merak ettiği huzur dolu günler sona mı eriyor?

Aslında uzun süredir savaşın ayak sesleri duyuluyordu. Suriye’deki Rojava Bölgesinde PKK’ye yakınlığıyla bilinen PYD’nin askeri gücü YPG birçok yerleşim yerine el koymaya devam ederken, Türkiye bundan rahatsızlık duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’nin Kuzeyinde bir Kürt devletinin oluşumuna asla izin vermeyeceğiz” demesi ve aynı zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun TSK’ya “Suriye’ye girin” çağrısı savaşın geldiğinin yegane belirtisiydi.

Şimdi savaş çığırtkanlığı yaptığımı sananlar yanılıyor, lakin bu olaylar sürerse, çözüm süreci kapsamında ciddi adımlar atılmazsa bölgede kaos dolu günler hakim olacağa benziyor.

HDP Yangına Körükle Gidiyor

Bu yıl yapılan milletvekili seçimlerinde yüzde 13 gibi ciddi bir oy oranı alıp meclise 80 milletvekili gönderen Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türk Savaş Uçaklarının Kuzey Irak’taki PKK kamplarını dün gece saatlerinde vurduktan sonra sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabında  "Koalisyon yapmamak, barış yapmamak için operasyon yapıyor geçici savaş hükümeti. Ama adı üstünde; geçici! demesi tansiyonu bir anda yükseltti maalesef.

 Bu karşılıklı savaş dilinin Türkiye’ye hiçbir yararı olmadığı aksine zararı olduğunu belirtiyoruz. Tam da Halkımızın 30 yıl süren bir savaşın ardından barış sürecine girdiği ve her yere huzurun hakim olduğu bu süreçte savaşın tekrar hakim olmasının Türkiye’yi ciddi bir şekilde etkiyeceğini düşünüyoruz.

Şimdi ise halkın en çok merak ettiği konuların başında şu geliyor; “Çözüm süreci bitti mi, savaşa mı girdik, Türkiye iç savaşa mı girdi?”

Bizim temennimiz ise barışın hakim olduğu, savaşın hakim olmadığı ve halkların barış içerisinde bir arada yaşadığı bir ortamın yaratılması. Bu barış ortamının yaratılması çok da zor olmadığını düşünüyoruz. Zira ülke bir iç savaşa girerse bunun herkese yansıyacağını düşüncesindeyiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!