Kent Hikayeleri
Sabahaddin Fırat

Kent Hikayeleri

Her yeni günde yeni sözler verirken bireyler birbirlerine, gerçekte kendileri bile inanmadıkları yalan sözler bir zaman sonra kent hikayelerini yarattı.
Semt caddelerinin  kalabalıklığı, çıkmaz sokakların çaresizliği, evlerin ısınmayan duvarları, kedilerin pislediği bakımsız, boyaları dökülmüş  bahçelerinin asık yüzü kimseye bir şey vaat etmiyor.
hanımların tedirgin yüzleri… her lahza bir yalana bir aldanışa uğrayacakmış bunun gibi güvensiz bakan gözleri hiç bir erkeğe sorunsuz vermezken, dolup taşan mağazalar biraz daha renkleniyor. Her şeyin bir rengi var… Ucuzlaşan ve dandikleşen menülerle dolan restoranlar daha fazla yalnızlığı dolduruyor.

Hiçbir şeyin organik bulunmadığı marketlerde, en masumlar arasına giren sigaranın kaderiyle bizimki aynılaşıyor.  Zararı üzerine yazılı dürüst yirmilik bir aile, kasanın hemen arkasında yürekli lakin kendine güvenen hırçın dürüst bir çocuğa dönüşüyor. Portakallarsa bir sürü rengin arasında dikkat çekici hain fakat çekici bir insanı andırıyor.Çok aşırı azının gerçekten içtiği barlarsa her gün daha da kalabalıklaşıyor. Tek dertleriyse gözü pek çocuk yirmilik aileyi içeri sokabilmek.
Her gün yeni sözler verirken bireyler birbirlerine kendilerinin bile inanmadıkları bu sözler bir süre sonra belde masallarını yarattı.
şehrin trafiği, yapılacak işler, insanı aptala çeviren servisler, aşırı katlı otoparklar, GDO’lu portakallar, iki de bir kesilen cezalar, geç kalma sorunu, cevap bekleyen birileri… tüm bunlar zorlarken belde insanını yeteneklerini de geliştiriyor. Eline su dökülemez bir belde kurnazlığı, köylü kurnazlığını alt ediyor…
halbuki ne gerek mevcut? ama olsun bizim de hakkımız masallar değil mi ?

Şehrin azizleri olan deliler bundan böyle dört duvarın arasında çürürken; biz sokakları geniş lakin küçük dünyanın kullanmakta olanları, meydanları olmayan vilayetlerde kavgadan kaçan kıvırdıkça daha da yüzsüzleşen insanlara dönmekten memnunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti