Windows 10 İle Birlikte Çıkan Yeni Tehlike!

Windows 10 İle Birlikte Çıkan Yeni Tehlike!

Piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren indirilme rekorları kırarak 67 Milyon indirilmeye ulaşan Windows 10'un bu hızını fırsat bilen bilgisayar korsanlarının yeni yazdıkları virüs ile e-posta yöntemi ile insanların bilgisayarlarına bulaşarak bütün dosyalarını kilitliyor ve para ödemezlerse açılmayacağını söyleyen bir uyarı ekranı geliyor.

 

 

Microsoft.com adı ile gönderilen maillerde bulunan ek dosyayı kişilerin indirmesi söyleniyor ve indirildikten sonra kurulum yaparak Windows 10'a geçilebileceği söyleniyor.  Bu andan itibaren kişi CTB- Locker denilen virüse bilgisayarlarını emanet etmiş oluyor.

Saldırgan tarafından gönderilen bu dosya ile tüm dosyalarınız kitlenmiş oluyor ve ekranınıza çıkan uyarı penceresinde saldırganın belirlediği zaman içerisinde para istenilen hesaba gönderilmez ise dosyalarınız sonsuza kadar siliniyor. Bu virüs bilgisayarınıza bulaştıktan sonra format atmadan hiç bir dosyaya ulaşamıyorsunuz.

Cisco tarafından yapılan açıklamada bu virüsün bilgisayar sistemini tamamen ele geçirdiği ve dosyaları kurtarmanın parayı ödemek dışında bir yolu olmadığı söyleniyor. Parayı ödedikten sonra dosyalarınızı açıp açmamak saldırganın elinde.

Siz değerli okuyucularımıza özellikle ünlü firmaların adı altında gönderilen maillerde bulunan ek dosyaları indirmemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz. Bu mailleri açmasanız bile olur, sonuç itibari ile bu maillerin içeriği güncellemeler hakkında bilgilendirmeden öte bir şey değildir. Eğer Microsoft gibi firmaların güncellemelerini, yamalarını veya yeni sistemlerini takip etmek istiyorsanız direkt olarak firmanın resmi websitesini ziyaret ederek istediğiniz dosyaları indirebilirsiniz.

Teknolojinin gelişimi ve bilgisayarların artık günümüzde her alanda kullanılması ile risk daha da büyük. Bilgisayarlara her türlü elektronik cihazımızı bağlantılayabiliyoruz, saldırganlar bilgisayarınızı ele geçirirse bütün bilgilerinize çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Bilgisayarınıza kesinlikle yabancı dosya indirip kurmamanız konusunda sizleri uyarıyoruz, bu konuda bilgisayar kullanıcısı olan ailenizdeki diğer bireyleri de uyarınız.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu