Facebook İnterneti Tüm Dünyaya Yaymak İçin Güneş Enerjili Dronelar Kullanacak
Serdar Kayar

Facebook İnterneti Tüm Dünyaya Yaymak İçin Güneş Enerjili Dronelar Kullanacak

Facebook, bilindiği gibi internet.org üzerinden geliştirdiği proje kapsamında tıpkı Google gibi tüm dünya da özellikle geri kalmış ülkelerde insanların internet ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor.

 

 

Bu proje kapsamında bir çok teknolojik ürün kullanılacak bizlerin bildiği bir kaç yöntemlerinden birisi güneş enerjisi ile çalışan dronelar. Prototibini tamamlayarak test uçuşlarına başladıkları drone ile rakiplerine gözdağı veren Facebook, Aquila ismi verdikleri droneları ile yakın zamanda her yere internet götürme konusunda yoğun şekilde çalışıyor.

Karbon fiber ile yapılan dronelar oldukça hafif olacak ve kanatlarında bulunan güneş panelleri sayesinde kendisini uçarken sürekli olarak şarj edebilecek. Aerodinamik tasarımı sayesinde 3 ay boyunca havada kalabilecek olan dronelar 80 - 100 feet yüksekten uçarak internet dağıtacak.

Dronelar bir balon yardımı ile gökyüzüne bırakılacak ve daha sonra gökyüzünde belirlenmiş rota boyunca aralıksız şekilde hareket ederek internet sinyalleri yayacak. İnsanlar tıpkı yakınlarında bir wireless varmış gibi o sinyaller ile dağıtılan internete bağlanabilecek.

Facebook, bu projeyi hayata geçirdikten sonra bazı bölgelerde ücretsiz tablet dağıtımı da yapabileceğinin sinyallerini vermekte. İnterneti tüm dünyaya yayarak insanların gündeme kolayca ulaşıp bilgilenerek farkındalık kazanmalarının önünü açacak bu proje gerçekten oldukça olumlu bir adım olarak görülmektedir.

İnternet dağıtarak kendi gelirlerini de arttırmak tabi ki Facebook'un amaçlarından birisi. İnsanlara dağıttığı internet sayesinde yeni pazarlarda iş yapabilecek olan Facebook cirosunu arttırma konusunda önemli bir adım atıyor.

Google dışında kendileri ile yarışabilecek rakipleri olmayan Facebook, belli oluyor ki rakibinin izinden gidecek.İlk olarak Google tarafından gündeme getirilen ve üzerinde çalışılan dünyanın her yerine internet dağıtma fikrini Facebook'da sahiplenmiş durumda, kim bilir belki insansız araçlar ile caddelerde Facebook'da gezer günün birinde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti