Allah’ın Yasakladığı İntiharın Bir Diğer İsmi Ötenazi
Sabahaddin Fırat

Allah’ın Yasakladığı İntiharın Bir Diğer İsmi Ötenazi

Türkiye’de hiçbir örneğine rastlamadığımız ancak ABD ve Avrupa’nın birçok yerinde uygulanan ötenazi, aslında tam olarak bir faciadan başka bir şey değildir.

 

 

Şimdi ilk önce Ötenazi’nin ne olduğuna bakalım.

Ötenazi Nedir?

Ötenazi kısaca bir doktor ve ya hekimin yardımıyla yaşamına son vermek, yani intihar etmektir.

Ötenazi, iyi veya güzel ölüm manasındadır. Bir insanın ya da bir hayvanın yaşamını dayanılamayacak hale getiren bir durumda acısız ölüm uygulamasıyla  yaşama son vermek anlamına da gelmektedir. Ötenazi, bazen yüksek dozda ilaç, bazı durumlarda ölümcül enjeksiyon yapılarak, yaşam destek ünitelerini sonlandırmak ve farklı forumlarda uygulanır. Pasif ötenazi ise bazen şahsın tedavi edebilecek ancak tedavi edilmeyerek ölümüne yol açması da uygulanmaktadır. Pasif ötenazi çoğu ülkede yasal iken ülkemizde kesinlikle yasaktır. Türkiye’de pasif ötenaziye sebebiyet veren kişi müebbet hapis cezasıyla yargılanır.

Ötenazi İsevilik,Musevilik, ve İslam dahil  ilahi olan bütün dinlerde yasaktır ve haram olması sebebiylede uygulanmasına izin verilmez. Ayrıca Budizm dininde de ötenazi yasaktır.

Yüce Allah, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de intiharın yasaklandığı ve canına kıyanların cehennem ateşinde yanacaklarını bildirmiştir.

İşte İntihar İle İlgili Kuran-ı Kerim’den Ayetler

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla;

"Ey iman edenler, mallarınızı aranızda karşılıklı rıza ile gerçekleştirdiğiniz ticaret yolu hariç, batıl yollarla yemeyin. Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir."

                                                                                                                                             

Nisa süresi/Ayet-29

 

"Kim haddi aşarak ve zulmederek bunu yaparsa, onu cehennem ateşine atacağız. Bu, Allah’a pek kolaydır."

                                                                                                                              

Nisa Suresi/Ayet-98

Yüce yaratıcı Allah, Kuran-ı Kerim’de bildirdiği üzere intihar etmek, veya kendisini kasten bir başkasına öldürtmek kesinle yasaklanmıştır.

Ayrıca Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz, intihar edenlerin cehennem ehli olduklarını ve nasıl intihar etmişlerse cehennemde aynı şekil intihar edeceklerini ve bunu tekrar tekrar yapıp cehennemde ebediyen kalacaklarını söylemişlerdir.

Haber siteleri ve gazetelerdeki haberlerde karşımıza çıkan ötenazi haberlerine karşılık ziyaretçilerimizi bilgilendirme amaçlı bu makale yazılmıştır.

Başka makalelerde buluşmak üzere Allah’a emanet olun…

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti