ABD'den Faiz Arttırımı Beklentileri Piyasayı Tedirgin Ediyor
Serdar Kayar

ABD'den Faiz Arttırımı Beklentileri Piyasayı Tedirgin Ediyor

FED başkanı Dennis Lockhart geçenlerde bir demecinde "Faiz arttırımı için uygun zaman" demesiyle dolar ülkemizde de birden uçmuştu. Ancak FED yönetim kurulundan farklı seslerde çıkmakta, bir üye tarafından "Henüz faiz arttırımına karar vermedik" demeci ortalığı iyiden iyiye karıştırdı. Piyasalar sakin mi olsun, ateşlensin mi kararsızlığı içerisinde dolar gün geçtikçe artmakta.

 

 

FED'den yapılan son açıklamaya göre faiz arttırımı için Eylül ayında ekonomik verilere bakılarak karar verilecek. Dolar bu açıklamalar üzerine ülkemizde 2,78 TL bandına ulaşmış bulunuyor bu durum bir krizin habercisi olabilir.

Dolar 3 TL Olur Mu?

İsteriz ki olmasın, dolar 3 TL olabilmesinin ihtimali malesef ki yüksek görünüyor. FED tarafından yapılacak bir faiz arttırımı piyasaları telaşlandıracaktır. Ülkemizde bir çok şirket dolar ile alım satım yaptığından dolayı bu durum Türkiye'ye ekonomik anlamda bir dar boğaz olarak yansıyabilir.

Türkiye Ekonomisinde Durum Ne?

FED'in açıklamaları ve dolar değerindeki artışı bir kenara koyarsak, Türkiye'de hala bir siyasi belirsizliğin sürmesi neticesinde ekonomi biraz rolantide hareket etmekte. Her şey yolunda gibi görünsede piyasalar saatli bomba gibi. Ülkemizde yapılan terör saldırıları da yine bu açıdan olumsuz bir hava estiriyor.

Turizm bölgelerimizden birisine yapılabilecek hain bi saldırı ekonomide çöküşe sebep olabilecek bir durumda. Bu yüzden hainlere imkan vermemeliyiz. Türkiye sağlam ekonomik temellere dayalı değil bu yüzden kelebek etkisine çabuk yakalanabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti