Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat Edelim

Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat Edelim

Sevgili okurlarımız, bu yazımızda sizler için bu sıcak havaların sizi ve metabolizmanızı yorduğu yaz aylarında nasıl beslenmeniz gerektiği hususundan bahsedeceğim. Öncelikli olarak bilmeniz gereken durum bir çok insan kaybettiği suyu geri alamıyor, yani su içmiyor. Yazın sıcaklarında evde otururken bile terlemeniz mümkün. Özellikle Adana gibi sıcaklıkların çöllerle karşılaştırılabileceği şehirlerde duş alırken bile insanların terlemesi neredeyse mümkün.

 

 

 

Beslenirken dikkat etmeniz gerekenler az yağlı ürünler kullanmaktır. Kahvaltı için az yağlı peynir,  zeytin ve taze sebzelerden yapılacak salatalar güzel gidecektir. Bu bahsi geçen yiyecekler dışında sabah kahvaltısında çay içmek yerine bitki çayı ve portakal suyu tercih edin, çay vücudunuzda harareti arttırarak su tüketimini arttıracaktır.

Yaz aylarında metabolizmanızı dirençli bir hale getirmeniz gerekir, metabolizmanızı vitamin ve mineraller ile güçlendirmelisiniz. Hergün taze olarak 3 porsiyon meyve ve sebze tüketimi bu mineral ve vitamin ihtiyacınızı çözecektir.

Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar yemeniz vücudunuzda yaratılacak hararetin önüne geçecektir. Yaz aylarında şerbetli tatlı yemek bünyenizi çok fazla yoracaktır.

Yazımızın başlarında dediğimiz gibi su çok önemli, su kaybının tavan noktaya ulaştığı yaz aylarında günde 2,5 litreden aşağı su içmeyin, su içmek istemiyorsanız bile kendinizi zorlayın ve için.

Çocuklar çok hareketliler, onlar yaz kış dinlemeden sokaklarda koşturur durur bu yüzden onlara evden çıkmadan önce mutlaka sebze meyve yedirmeyi unutmayın. Dışarıda su içer illa ki ama olsun siz tedbirinizi alın 1 litre su en az evde içirin çocuğunuza.

Çocuklar yaz aylarında çok rahat ishal olabilmektedir. İshal engellemek için  el temizliklerine dikkat edin ve sürekli taze meyve sebze yedirin onlara. Çocukları bilirsiniz mırın kırın yapacaklardır ancak onların dilinden yine siz anlarsınız bir yolunu bularak onlara yazdığımız besinleri aldırın.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti