Çocuk İstismarı ve Cezalar
Serdar Kayar

Çocuk İstismarı ve Cezalar

Maalesef ki özellikle son yıllarda, çocuk istismarı konusunda önemli bir artış olduğunu söylemek mümkündür. Bu artışın en önemli sebeplerinden birisi sosyal ve ekonomik sebepler olsa da, birkaç cümle yazılması gereken konulardan birisi de, cezaların caydırıcılığıdır.

Cezalarla ciddi yaptırımların uygulanmadığı çocuk istismarı gibi üzücü olayların toplumsal olaylara gebe olması, cezaların daha ciddi bir şekilde artırılması gerektiğini ve hatta yeniden idam yasasını gündeme getirmektedir. Her ne kadar bu tarz istismarlar da ağır cezalar bulunuyor olsa da, cezanın ölümle infaz edilmesinin ürkütücü boyutu ve caydırıcılık oranı tartışılmazdır.

Bu Toplum Bunları Kaldırmaz

Bu toplumda yaşayan her kesim, Türk, Kürt, Alevi ve Sünni hiç fark etmeksizin, dini, inancı, mezhebi ve ırkı ne olursa olsun, insan olanın kaldıracağı bir durum değildir. Bu toplum her ferdiyle ahlaklı bireylerden oluşmakta olsa da, maalesef ki herhangi bir topluluk arasından çıkan böyle iğrenç kişiler, toplumun tamamının suçlanmasına neden olmakta ve doğal olarak toplumsal kutuplaşmayı tetiklemektedir. Grupların bu tarz olaylar üzerinden kutuplaşması, çocuk istismarı gibi olayların toplumu açık bir şekilde etkilediği bir gerçektir.

Bu tarz olayların sıklığı nedeniyle yaşanacak bir öfke patlaması, ülkeyi çok farklı yerlere sürükleyebilecek kadar önemli bir konudur. Bu nedenle bu suçları işleyen herkes, ölüm cezası gibi ağır bir cezayla cezalandırılmalı ve toplum vicdanı rahatlatılmalıdır.

Bugün günümüzde dünya genelinde insan hakları çağrısı yapan hiçbir ülke, ciddi anlamda insan haklarının savunucusu değildir. Amerika'ya baktığımız da, sırf dur ihtarına uymadığı ve siyah tenli olduğu için öldürülen insanların olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Öte yandan Avrupa’da bu konuda, ABD’den kalır bir topluluk değildir.

Her şeyden önce, toplum yaşam biçimine göre cezaların verilmesi de ayrıca önem arz eden bir husustur. Bu toplum, inancı ne olursa olsun bunu kabul edebilecek bir toplum değildir. Bu nedenle, artık biran önce vicdanların rahatlatılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti