İyi Parti’nin Siyaset Geleceğindeki Yeri
Sabahaddin Fırat

İyi Parti’nin Siyaset Geleceğindeki Yeri

Köşe yazılarımın hiçbirini, siyasi bir tarafgirlik olması için yazmadığımı belirtmek isterim. Ancak siyasi varsayımlar ve karşımıza çıkan tablolar üzerinde değerlendirme yaparak, bir takım ön görülerde bulunarak, bir şeyler verme çabasındayım. Bu nedenle özellikle İyi Parti’ye sempatisi olan değerli okuyucularımın, bu konuda beni anlayışla karşılamalarını umuyorum. Zaten ortaya somut yaklaşımlarla attığım iddialar sonrasında, haklılık payımın olduğunu göreceksiniz.

Tüm Adaylar İyi Parti’de

Öncelikle ilk somut yaklaşımım, farklı partilerde genel başkanlık ya da genel başkan yardımcılığı yarışına girmiş olan birçok ismin İyi Parti’de olması nedeniyle, ben partinin ileriki süreçte önemli kırılmalar yaşayacağını iddia ediyorum.

Örneğin MHP Genel Başkanlığına aday olmuş Musavvat Dervişoğlu ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanlık yarışına katılmış olan Yavuz Ağıralioğlu, bunlardan sadece ikisidir.

Bunun yanı sıra Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığı için Devlet Bahçeli ile yarışan ya da girme niyetinde olan Ümit Özdağ, Koray Aydın, Yusuf Halaçoğlu gibi isimlerin de MHP’den koparak İyi Parti’de yer alması, sayılabilecek arasındadır.

Liderlik ruhunu kendinde hisseden isimler olarak mı tanımlasam, liderlik peşinde olan isimler olarak mı bilmiyorum ama, tanımı her ne olursa olsun liderlik çabasında olan isimlerin çokluğu, oldukça dikkat çekiyor. Meral Akşener varken ya da daha büyük bir başarısızlıkta, bu isimlerden herhangi birisinin saman alevi gibi parlayıp, liderlik yarışına gireceklerini düşünüyorum.

Kırılmanın ikinci noktası ise, farklı ideolojilerden insanların toplanmasıyla kurulmuş bir parti olmasıdır. Nihayetinde kardeşçe yaşama çabamıza baktığımızda güzel bir şey olsa da, maalesef ki siyasi arenada İyi Parti’den gelecek her istifanın bir nedeni de bu olacaktır. En azından mazeret olarak ortaya bu sürülecek ve doğal olarak da tabanda da aynı ideolojiyi takip edenlerle yol ayrımına gelinecektir.

Siyaseti okumak, öngörü isteyen bir yetenektir. Bu yeteneğe haiz olup olmadığımı da, çok uzak bir zaman içerisinde değil, çok yakın bir süreçte göreceğimizi düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti