Sosyal Medya Yalanlarının Kamplaşmaya Etkisi
Serdar Kayar

Sosyal Medya Yalanlarının Kamplaşmaya Etkisi

Maalesef ki, okumaktan ve araştırmaktan son derece üşenen bir milletiz. Bunun yanı sıra, boş vakit harcamakta da üstümüze yok. Toplumumuz için bu üç olumsuz öğeyi bir araya getirdiğimizde, aslında fark etmediğimiz ancak bizi hızlı bir şekilde birbirimize düşman eden bir tehlikeye karşı, toplum olarak koşarak gidiyoruz.

O tehlike de nedir ki? Diye mi soruyorsunuz? Hiç şüphesiz ki, sosyal medya cihadı (!), vatan savunması (!) ya da adına her ne derseniz deyin.

Instagram, Twitter ve özellikle de Facebook gibi sosyal mecralarda dönen yalanlar, toplumu tehlikeli bir kutuplaşmaya sürüklüyor. Olmayanı normal olandan daha büyük bir yalanla anlatmak ve hakaret dilini kullanmak, herkesin siyasi şövalyeliğe soyunması ve yalan haberi paylaştığı gibi bunu birde ağza alınmayacak hakaretlerle yapması, insanların birbirine karşı nefretle yaklaşmasına neden olmaktadır.

Elbette ki bu yıkıcı dilin kullanılmasında, siyasilerin birbirine karşı saygıdan yoksun yaklaşımları ve kullandıkları üslup önemli yol oynuyor.

Hepsi Yapıyor

Hangi siyasi parti mensubu olursa olsun, her partinin tabanı ve hatta il ilçe yönetim kurullarında görevli, sözüm ona bu ülkeyi yönetmeye aday insanların bu yalanlara bilmeden alet olmasını hayretle karşılıyorum.

Karşımızdaki insanlar, yurdumuzu işgal edip namusumuzu postalları ile çiğnemedi dostlar. Birisi geçen gün size geçmiş olsun ziyaretine gelen CHP Hasan bey, diğeri eşinizin ‘komşu bizde kalmamış yarına kadar bir bardak zeytinyağı verir misin?’ dediği MHP’li Ayşe hanım…

Bu kin, bu nefret, bu çok bilmişlik sevdasıyla her yalan haberi gerçek zannedip paylaşmalar, emin olun ki geleceğin Türkiye’sini baltalayan önem derecesi yüksek ve tehlikeli davranışlardır.

Biz hep birlikte bu ülkenin geleceğini, el ele çocuklarımızın daha iyi bir ortamda yaşaması için mazeretsiz olarak inşa etmek durumundayız. Gerçekler, gerçeklik ölçüsünde ve saygı kuralları içerisinde paylaşıldığında açığa çıkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti