Amerika'ya Rağmen S-400 Alınmalı mı?
Sabahaddin Fırat

Amerika'ya Rağmen S-400 Alınmalı mı?

Son ayların en önemli tartışmalarından birisi olan S-400 hava savunma sistemlerinin alınması, sadece Türkiye iç siyasetinde değil aynı zamanda dünya siyasetinde de en çok konuşulan konulardan birisi oldu.

Amerika'ya rağmen S-400 alıp almamamız konusunda iç siyasette ve akademisyenler arasındaki tartışmalar, bu savunma sistemleri alınsa dahi ABD ile olan ilişkilerimizi önemli ölçüde etkileyeceği için çok tartışılmaya devam edecek.

S-400 Hava Savunma Sistemleri Neden Önemli?

Öncelikle almak üzere olduğumuz çok tartışılan bu sistemin öneminden bahsetmek, Amerika'nın neden kudurmuşçasına saldırı niteliğinde açıklamalar yaptığını anlamamız için gereklidir.

Türkiye her ne kadar askeri güç anlamda NATO ülkeleri arasında ilk üç ülkeden birisi olsa da, maalesef ki neredeyse birçok ülkenin elinde bulundurduğu hava araçlarıyla yapabilecekleri, her türlü saldırıya açık durumdadır. Yani Türkiye'nin önemli bir hava savunma sisteminin olmaması, dünyanın en önemli askeri gücüne sahip ülkelerden birisi olsak da bu konuda elimizi zayıflatan önemli bir noktadır.

Ki özellikle sınırlarımız dışında kalan ülkelerle bir savaşın içerisinde olduğumuzda, bu durum Türkiye'ye büyük kayıplar verdirecek handikaplardan birisidir. Bu nedenle bu açığı bir an önce kapatmak isteyen devletimiz, büyük bir inisiyatif kullanarak S-400 hava savunma sistemini ordu envanterine katmak için çalışma başlattı. Amerika'nın bu denli saldırmasının en önemli nedeni, budur. Diğer bir önemli neden ise, ABD artık silah sattığı önemli bir müşterisini kaybetmeye başladı.

Ülkelerin askeri güvenlik zafiyetleri üzerinden hareket ederek hakimiyet kurma çabasında olan ABD’nin çılgın başkanı Trump, bu sistemin alınması halinde büyük yaptırımlar uygulayacağını sıklıkla dile getirdi. Şahsen ben bu söylemlerin bir blöf olduğunu düşünmeyerek, ABD'nin bu yaptırımları hiç düşünmeden yapacağına inanıyorum.

Peki S-400 Almalı mıyız?

Benim kanaatime göre S-400 sisteminin alınması, ülkenin geleceği açısından mini bir kurtuluş savaşı niteliğinde. Bu savaş sıcak bir çatışma şeklinde olmasa da, psikolojik anlamda bir savaştır. Bu nedenle Türkiye sonraki yıllarda başına gelebilecek her türlü belayı def edebilmek adına, gerekirse tüm yaptırımları göz önüne alarak bu sisteme sahip olmalıdır. Elbette ki sadece bu sisteme bağlı kalmadan, farklı ülkelerden de benzer alımlar yapmalıdır. Her şeyden önce, bir yandan da kendi milli ve etkili hava savunma sistemini tamamlamalıdır.

Savaş zamanında kan dökmektense, barış zamanı yani şimdi bu çirkin tehditlere boyun eğmeden adımlar atmak, ülkenin gelecekteki güvenliği açısından son derece önemlidir. Evet zor olacak! Ama olması gereken olmalıdır. Her zaman boyun eğerek, özellikle askeri tehditlerden çekinerek hareket etmek yerine, askeri gücümüzü artırdıkça bunların tehditlerinin üstesinden daha rahat bir şekilde gelebiliriz. Millet devlet el ele vererek, bu tehditlerin bizleri yıldırmayacağını, bu tehditlerden doğan pahalılıklara bir süre katlanarak bu sisteme sahip olmalıyız. Ya da kıyamete kadar dünya haydudu ABD gibi ülkelerin, her türlü tehdidine ve egemenliğimiz üzerinde kurmuş olduğu baskılara boyun eğmeye devam etmeliyiz.

Ya biraz maddi zorluklar yaşayarak çocuklarımıza daha güçlü bir ülke bırakmak için güvenli ve tehditlere pabuç bırakmayacak daha güçlü bir Türkiye, ya da egemenliğimize yıllar boyu sürecek bir her zaman baskı altına alınmış bir Türkiye. Tercih sizlerin…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti