1 Mayıs Bırakın Sözde Değil Özde İşçi Bayramı Olsun
Sabahaddin Fırat

1 Mayıs Bırakın Sözde Değil Özde İşçi Bayramı Olsun

Her yıl sözde işçi bayramı olarak kutladığımız 1 Mayıs, bırakın artık özde bir işçi bayramı olsun. Örgütsel yapıların siyasi propagandası yapıldığı gibi, siyasiler tarafından da sadece propaganda aracı olarak kullanılan 1 Mayıs’ta bayram yapamayan tek kesim, yine işçi kesimidir.

Maden ocaklarında, tarlalarda, saniyelerde, fabrikalarda, kısacası işçinin olduğu her yerde bir eziklik, bir mağduriyet, bir küçümsenme söz konusu. Öyle düzenlemeler yapılmalı ki, 1 Mayıs gerçek bir işçi bayramına dönüşmelidir. Sokaklarda birilerinin çığırtkanlık yapması, işçiye o 1 günü dahi zehir etmektedir. İşveren ve devlet tarafından ardı ardına müjdeli haberler gelebilseydi keşke. Gelen haberlerle, tüm işçiler bayram edebilseydi keşke.

Örneğin düzenlemeler yapılarak, tüm işçilerin farklı kurumlara olan borçları etkin bir şekilde düzenlenebilseydi. İşverenler çıkıp, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde işçilerimize şu kadar ikramiye veriyoruz, çocuklarını giydiriyoruz çünkü onların alın teriyle kazanabiliyoruz diyebilseydi keşke.

Ancak bu saydıklarım, hayalden öteye gidemeyecek şeyler biliyorum. İşçi kendilerinin bayramı kabul edilen bu günde bile, ‘bayram senin neyine, aç karnını doyur’ diyerek çalışmaya, hatta çalıştırılması bir yana mesaisi olmadan çalıştırılmaya devam edecek yine. Bir yandan da aşağılanacak, hor görülecek, meydan örgütsel yapıların ve siyasilerin kuru naralarına kalacak. İşçi bu günü, hiçbir zaman kendisinin bayramı olduğunu hissedemeden ezik, iki büklüm yaşantısına devam edecek biliyorum.

1 Mayıs İşçi Bayramı yine işçilerin değil, kapitalist sömürü düzeninin kaymağını yiyenlerin bayramı olacak. Göbekleri kendinden önce giden, kursağına kadar işçinin hakkıyla dolmuş ağababaların bayramı, alaycı gülüşler arasında onların eğlence kaynağı olacak hiç şüphesiz ki.

Yine Türkiye'de ve dünyada, duyguları ve emekleri sömürülen kesim olarak yaşamlarını sürdürmeye devam edecekler. Merhum Cem Karaca’nın seslendirdiği gibi, ‘İşçisin sen işçi kal’ olacaklar vesselam…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti