haberler
Suriyeliler 24 Haziran’da Oy Kullanacak mı?

Suriyeliler 24 Haziran’da Oy Kullanacak mı?

Önümüzdeki ayın 24’ünde yapılacak erken seçimde Suriyelilerin oy kullanıp kullanmayacakları merak konusu oldu. Peki Suriyeliler oy kullanacak mı? İşte ayrıntılar.

Gündem Haberleri - 2018-05-05 12:23:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli sığınmacıları kastederek “Hemen hemen hepsi çok iyi bir şekilde dilimizi konuşmaya başladılar. Bizim de hedefimizde gerekirse bunları vatandaşlığa almak var. “ sözleri Suriyeli sığınmacılara vatandaşlığın verilmesi sinyali olarak yorumlanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ifadelerinin ardından en çok konuşulan konu “Suriyelilere vatandaşlık verilecek mi? Ve Suriyeliler 24 Haziran’da oy kullanacak mı” konusu oldu.

Peki Suriyeliler Oy Kullanacak mı?

Şayet Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilecekse ki bu onlara oy kullanma hakkını da veriyor. Vatandaşlık almaları dahilinde 24 Haziran erken seçimlerinde oy kullanmaları için 12 Mayıs’a kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı var. Çünkü oy kullanacakların 12  Mayıs’a kadar YSK’ya itirazda bulunabilir. Yani seçmen listelerinde isimleri bulunmayanlar 12 Mayıs’a kadar oyları için itirazda bulunabiliyor. Bu tarihten sonra itirazda bulunmayanlar maalesef oy kullanamayacak.

 

Sende Yorumla...

DİĞER HABERLER