10 Kat Hızlı Yaşlanmaya Sebep Olan 5 Besin Nedir?

Yaşlanmak elbette herkesin kaderidir. Fakat bu durum kader olsa da bazen kendi ellerimiz ile bunu hızlandırabiliyoruz. Yani sağlıklı yaşlanma tükettiğimiz gıdalar ile yakından ilişkilidir. Cildimiz beslenmemizden fazlasıyla etkilenir. Bazı öğünler genç kalmanıza yardımcı olurken, diğerleri sizi yaşlandırır. Peki hangi besinler yaşlanma sürecini hızlandırır? Tüm merak ettiklerinizi en ince ayrıntısına kadar haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
10 Kat Hızlı Yaşlanmaya Sebep Olan 5 Besin Nedir?

Trans yağ

Trans yağ, kalbinizin en büyük düşmanıdır. Fast food, derin yağda kızartılmış yiyecekler, margarin, konserve ürünler ve tüm abur cuburlarda da bulunabilir. Ayrıca kan damarlarınızın daralmasına ve arterlerinizin sertleşmesine de neden olur. Bu da kan dolaşımının bozulmasına neden olarak kırışıklıklara ve yaşlanmanın hızlanmasına neden olur.

Tuz

Sucuk, peynir, sosis, cips, kraker ve tahıl gevrekleri gibi yaygın olarak tüketilen birçok üründe tuz oranı düşünülenden daha fazla yüksektir. Çok fazla tuz tüketirseniz vücudunuz susuz kalır. Sonuç olarak, cildiniz kırışır ve daha hızlı yaşlanırsınız.

Şeker

Şeker, kilo alımına, kırışıklıklara ve cilt sarkmasına neden olduğu için genel olarak sağlığınız için fazlasıyla kötüdür. Çok fazla şeker tükettiğinizde vücudunuz glikasyon sürecine başlar. Bu süreç cildinizi gergin tutan kolajene zarar vererek kırışıklıklara neden olur.

Alkol

Dehidrasyon, alkol içmenin bir yan etkisidir. Sonuç olarak, önemli miktarda alkol almak yaşlanma sürecini fazlasıyla hızlandırır. Ayrıca karaciğerinizde toksin birikmesine neden olarak cildinizin kurumasına ek olarak kırışıklıklara ve solgun bir cilde neden olabilir. Alkol cildinizin esnekliğini etkiler ve kızarıklığı artırır, ayrıca kolajen kaybına da neden olur. Alkol ayrıca vücutta hücre yenilenmesi için gerekli olan A vitamini miktarını da fazlasıyla azaltır. Alkol alacaksanız şeker ilavesiz olanları tercih edebilirsiniz. Ayrıca alkol tüketirken bol su tüketmeye mutlaka özen göstermelisiniz.

Kahve

Kahvenin idrar söktürücü etkisi vardır. Bu, vücudunuzdan anormal bir sıvı kaybına neden olarak cildinizi kurutabilir. Sonuç olarak, cildiniz kurur ve tahriş olur. Bunu önlemek için kahve içerken aynı oranda su içtiğinizden mutlaka emin olun. Örnek olarak bir fincan kahve için bir bardak su içmek yeterli olacaktır.

Keşfet