600'den Fazla Rus Bilim Adamı Ukrayna İşgaline Karşı Açık Mektup İmzaladı

600'den fazla Rus uzman, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini kınayan bir açık mektup imzaladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
600'den Fazla Rus Bilim Adamı Ukrayna İşgaline Karşı Açık Mektup İmzaladı

Bu, diğer Avrupa üniversiteleri ve ulusal akademilerin Ukraynalı meslektaşlarıyla dayanışmalarını ifade etmeleriyle geliyor.

Rus araştırmacılar, trv-science.ru web sitesinde yayınlanan bir mektupta, Ukrayna ile savaşı "haksız" ve "anlamsız" olarak nitelendiriyor.

İmzacıların çoğunun Ukrayna'da akrabaları, arkadaşları ve bilimsel meslektaşları var ve saldırının İkinci Dünya Savaşı sırasında yan yana savaşan Rus ve Ukraynalıların önceki nesillerine "alaycı bir ihanet" olduğunu iddia ediyorlar.

24 Şubat'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya karadan, denizden ve havadan saldırı emri verdi. Rusya, 1991'de bağımsızlığını kazanan eski Sovyet topraklarıyla sınırında yaklaşık 200.000 asker toplarken, işgal aylarca süren gerilimin ardından geldi.

Mektuba göre, işgal Rusya'yı izole edecek ve onu uluslararası bir paryaya dönüştürecek ve ülkedeki bilimsel çalışmaların her zamanki gibi devam etmesini zorlaştıracak.

İmza sahipleri, "Sonuçta, diğer ülkelerden meslektaşlarla tam bir işbirliği olmadan bilimsel araştırma yapmak düşünülemez."

'Rusya'nın dünyanın geri kalanından izole olması, ülkemizin herhangi bir olumlu beklenti olmadan kültürel ve teknolojik olarak bozulmaya devam edeceği anlamına geliyor.'

Keşfet