A101 Marketler Zinciri Kime Aittir?

Son zamanlarda bazı marketler zinciri dikkat çekmektedir. Bunlardan birisi de A101’dir. Peki A101 marketler zinciri kime aittir?

Yayınlanma:
Güncelleme:
A101 Marketler Zinciri Kime Aittir?

A101 marketler zincirinin kime ait olduğu oldukça merak edilmektedir. A101’i tercih eden müşteriler alışveriş yaptığı marketler zincirinin kimin olduğunu araştırmaktadır. A101marketler zinciri kurulurken Korkut Özal, Mustafa Topbaş ve Aziz Zapsu 1995 senesinde BİM marketler zincirini kurmuşlardır. Bir süre sonra ise hisselerini satıp ortaklıklarını bitirdiler. 2 Sene sonra Cüneyt Zapsu ve Aziz Zapsu kardeşler A101 hisse senetlerini Turgut Aydın’a satmışlardır.

A101 marketler zincirinin en büyük payı Aydın ailesine ait olmakla birlikte diğer ortaklar ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Aydın ailesi yüzde 79’una sahiptir.
  • Sayın Grubu yüzde 6,71’ine sahiptir.
  • İrfan Hacıosmanoğlu yüzde 10,08’ine sahiptir.
  • Murat Sungurlu yüzdesi ise yüzde 4’üne sahiptir.

A101’in en büyük payının sahibi olan Aydın ailesinden aslen Trabzonlu olan Turgut Aydın aynı zamanda English Home, Memorial, SaloonBurger, TAFF Yapı gibi çeşitli markalarında sahibidir.

A101 İsmi Ne Anlama Gelmektedir?

A101 isminin ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. A101 kurucu ortaklarından olan Cüneyt Zapsu isminin ne anlama geldiği konusunda A101’in hiçbir anlama gelmediğini ifade etmiştir. Bulunan her ismi başkası kullandığı için isim arayışına girilmiş ve şirket çalışanlarına sorulduğunda birisi A101 önerisinde bulunmuş ve böylece marketler zincirinin ismi A101 olmuştur.

Sürekli olarak yeni marketler zinciri açan A101 Türkiye’de en çok şube sayısına sahip marketler zinciri unvanına sahiptir. Türkiye’de 81 ilde 900 rakamının üzerinde şubesi vardır. İstanbul gibi fazla nüfuslu bir şehirde bile en çok markete sahip olan zincirdir. Ayrıca yüzde yüz yerli sermayelidir.

Dünyanın en hızlı büyüyen beşinci perakende şirketi olan A101, 2019 senesinde bünyesinde en çok kadın çalıştıran şirketi de olmuştur. Ülkemizde bünyesinde en çok engelli birey çalıştıran ve doğal olarak en çok istihdam yaratan şirkettir. Görüldüğü üzere her yönden pek çok artısı olan A101 marketler zinciri hem vermiş olduğu hizmetleri hem de tercihleri ile geniş bir müşteri kitlesine sahiptir.

A101 Marketlerin Çokluğu

Bugün ön plana çıkan ve çok olan birçok market var. Ancak bunların içinde sayı olarak A101 daha çok geniş bir yer kaplar. Üstelik en çok tercih edilen marketlerin de başında gelir. Bunun en temel sebebi ise marketin sunmuş olduğu uygun fiyat skalasıdır. Oldukça uygun bir fiyat skalası ile müşteri potansiyeli de geniş olan bir markettir. Bu alanda her ilde marketi bulunan bir zincirdir. Üstelik her ilde sadece tekli marketi yer almaz. Bir ilde hemen her semtinde bu markete rastlamak mümkündür. Çok fazla müşteri potansiyeli olduğu için bu durum market sayısındaki artışa da neden olmuştur. Geniş müşteri ağı ile A101 herkese ulaşmış bir markettir.

Kendi alanında çok fazla işçi çalıştıran bir potansiyele de sahip. Yani genel olarak geniş bir işlev ağı mevcuttur. Marketin sunmuş olduğu ürünlerdeki çeşitlilik te yine çok fazladır. Bu alanda geniş ürün çeşitliliği ve uygun fiyatı ile her zaman tercih edilen bir market olmuştur. Diğer marketler ile kıyaslama yapıldığı zaman hem ürünlerde hem de fiyatta değişkenlik anında göze çarpar. Bu değişkenlik marketin bir markaya dönüşmesinde de yine etkili oluyor. Yani genel olarak kendi yerini hazırlamış olan bir market olma unvanına sahip. Bu özelliği ile de marketin müşteri ağı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Keşfet